14.12.2024 / 09:12 Politika - Dubravka Kobaš Lučić

Odluka EU o otvaranju pregovora sa BiH je veliki korak

Odluka EU o otvaranju pregovora sa BiH je veliki korak
Dubravka Kobaš Lučić / FENA
Načelnica Sektora za COREPER II u Upravi za Evropu u Ministarstvu vanjskih i evropskih poslova Republike Hrvatske Dubravka Kobaš Lučić smatra da je odluka Evropskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom veliki korak za BiH.

- Mi smo vam tu potpuna podrška. Možda vam se nekada koraci čine spori, ali odluka EU o otvaranju pregovora sa BiH je veliki korak. Za sljedeći korak trebate provesti reforme koje nisu nedostižne i mi iskreno vjerujemo da će sljedeći korak uslijediti brzo - kazala je Kobaš Lučić prilikom sastanka sa grupom novinara iz BiH koji su, u organizaciji ovog ministarstva i Direkcije za evropske integracije BiH, boravili u studijskoj posjeti Republici Hrvatskoj, gdje su kroz iskustva Hrvatske informisani o koristima članstva u EU.



Kobaš Lučić je navela da pregovori nisu proces koji se odvija preko noći, te da neke države idu brže, neke sporije.

- Hrvatska je isto često bila nezadovoljna svojom brzinom, ali smo do tog cilja došli. Cijeli proces pregovora nije sprint, nego je maraton - kazala je ona.

Potpuna transformacija društva

Po njenim riječima, Hrvatska je ostvarila tokom pregovora potpunu transformaciju društva u smislu privrednom, političkom, stručnom, pa i u smislu znanja o svim procesima.

- Jedna od brojki koja ilustrira fondove koje smo imali na raspolaganju je da smo za prvih deset godina članstva imali na raspolaganju 25 milijardi eura. Ali to nije jedina korist od ulaska - navodi Kobaš Lučić.

Dodaje da je korist od ulaska u tome što ste dio kluba najrazvijenijih i najviših vrijednosti, imate priliku odlučivati o politikama i propisima koji utječu na pola milijarde ljudi.

- Ta korist nije možda ona prva koja je vidljiva, ali se ne treba zaboraviti - smatra Kobaš Lučić.

Bitno da svi žele istinski ulazak u EU

Napomenula je da je Republika Hrvatska imala izvrsnog glavnog pregovarača i da je on sigurno ključ njihovog uspjeha.

Mi smo, dodala je ona, imali glavnog pregovarača i dva zamjenika kroz cijeli proces pregovora. Neke države koje sada pregovaraju su svoje glavne pregovarače već promijenile i to ne mora biti niti vrlina, niti mana. Važno je da je prisutna potpuna predanost i iskrenost.

- Svaka država treba odabrati svoj model. Da li je jedan ili ih je više, to ćete vi najbolje znati koje je najbolje rješenje za vas. Bitno je da imate izuzetnu posvećenost; da svi žele istinski ulazak u EU i spremni su se reformisati zbog tog ulaska u EU; da imate jasnu strukturu, tu vam uvijek mi možemo pomoći sa našim iskustvom, jasnu strukturu pregovora; inkluzivnost, uključivanje stručnjaka i da imate jasne procese odlučivanja unutar tog sistema - navela je Kobaš Lučić.

Najveći izazov pravosuđe i temeljna prava

Govorila je i o izazovima s kojima se susretala Republika Hrvatska tokom procesa pristupanja Evropskoj uniji.

- Ono što je za Hrvatsku bio najveći izazov u smislu trajanja pregovora, bili su pravosuđe i temeljna prava, poglavlje 23, zbog zahtjevnosti reformi koje morate provesti, ne samo u izvršnoj vlasti, nego u pravosudnoj vlasti koja je zapravo potpuno nezavisna od vas kao pregovarača.

Za Hrvatsku je bilo izazovno, možda neće u slučaju BiH, ali za Hrvatsku jeste poglavlje osam - tržišno takmičenje, restrukturisanje velikih kompanija u teškoćama i njihovo osposobljavanje za tržišno takmičenje u EU. U Hrvatskom slučaju to su bila brodogradilišta i željezare - kazala je Kobaš Lučić.

Po njenim riječima, bilo je vrlo zahtjevno u finansijskom, stručnom i svakom pogledu poglavlje zaštite okoliša, zbog visokih standarda na koje morate prilagoditi, na primjer, vaše gospodarenje otpadom.

- Međutim, tu niste sami, niste prepušteni sebi. EU značajno pomaže vaše reforme kako bi te standarde ostvarili - navela je Kobaš Lučić.

Pristupanje Schengenu i eurozoni

Dodala je da je neuporediv politički položaj Hrvatske danas i prije nego što je ušla u Evropsku uniju.

- Dio smo te zajednice najviših vrijednosti, ne samo zajednice prosperiteta, nego zajednice najviših vrijednosti. Nakon ulaska u EU, cilj nam je bio ući u tu najužu jezgru, pristupanjem Schengenu i eurozoni. Mislim da smo na sve moguće načine sigurniji i zaštićeniji u složenim vremenima u kojima živimo kao članica Evropske unije, kao članica užih integracija EU. Složena vremena, geopolitička, u kojima smo sigurno pozivaju na više savezništva, više saradnje, više integracija, ne na nekakvo samovanje i soliranje. Ne vjerujem da bi ikome bilo bolje izvan Evropske unije nego u Evropskoj uniji - zaključila je Kobaš Lučić.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo