Nakon što je Predstavnički dom Parlamenta FBiH većinom glasova usvojio Prijedlog zakona o južnoj interkonekciji on mora biti usvojen i u Domu naroda FBiH da bi stupio na snagu.
Delegati HDZ-a pokušat će blokirati usvajanje, ali su im opcije ograničene i zavisne od drugih stranaka.
Po odluci visokog predstavnika od 2. oktobra 2022. godine svi zakoni koje usvoji Predstavnički dom ili Dom naroda onaj dom koji nije usvojio zakon ima 45 dana da potvrdi ili odbije prijedlog.
“Svaki dom treba da odbije ili usvoji potrebne zakone u roku od 45 dana nakon njihovog usvajanja u drugom domu. Ukoliko se rok ne ispoštuje, zakon će biti uvršten u dnevni red doma na sjednici koja će se održati nakon isteka roka od 45 dana, a najkasnije 30 dana nakon isteka tog roka”, stoji u odluci.
Bez obzira što je predsjedavajući Doma naroda FBiH Tomislav Martinović iz HDZ on neće moći spriječiti stavljanje Prijedloga zakona na dnevni red nakon što prođe rok od 45 dana.
U Domu naroda potrebna je prosta većina da bi zakon bio usvojen, a stranke koje su ga usvojile u Predstavničkom domu imaju većinu i u Domu naroda. HDZ-u ostaje opcija da iskoristi veto i pokrene mehanizam vitalnog nacionalnog interesa. Za to su im potrebne dvije trećine delegata u Klubu Hrvata, odnosno 16 od 23. HDZ trenutno u klubu Hrvata ima 13 delegata i samostalno to ne može učiniti.
“U slučaju da dvije trećine jednog od klubova konstitutivnih naroda u Domu naroda ili više od jednog predsjedavajućeg ili potpredsjedavajućeg Doma naroda odluče da se zakon, drugi propis ili akt odnosi na vitalni nacionalni interes definiran članom IV.A.17a ovg Ustava, Doma naroda će taj zakon, propis ili akt razmatrati kao pitanje od vitalnog nacionalnog interesa”, stoji u Ustavu Federacije.
Upravo iz razloga što zastupnici iz HDZ-a 1990 jučer nisu bili spremni glasati protiv zakona zastupnik HDZ Marijan Marjanović tokom obraćanja na sjednici uputio je indirektnu prijetnju Hrvatima koji podrže zakon. Cilj je bio preventivno izvršiti pritisak i na delegate HDZ 1990 u Domu naroda FBiH jer je HDZ svjestan da bez njihovih ruku ne može pokrenuti vitalni nacionalni interes.
“Ovo je i poruka da bez legitimnih predstavnika Hrvata teško možete očekivati nešto dobro. Hrvati koji su sudjelovali u toj vlasti (Platforma) su završili tamo gdje im je i mjesto, većinom u zatvorima i povijesti, gdje će ih hrvatski narod pamtiti kao izdajnike”, kazao je Marijanović.
HDZ ima 13 delegata, HDZ 1990 3, a SDP, NiP, NES, HNP, ZNG, BNS, i HDS po jednog.
Bez podrške HDZ 1990 neće biti moguće pokrenuti mehanizam vitalnog nacionalnog interesa. Ukoliko pritisak HDZ urodi plodom na delegate koji dolaze iz hrvatskih nacionalnih stranaka ni to neće garantovati da će zakon biti oboren.
Kada se pokrene veto u jednom od klubova o svemu odlučuje Ustavni sud Federacije BiH, odnosno Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa koje dvotrećinskom većinom odlučuje o prihvatljivosti.
“Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa pri Ustavnom sudu Federacije Bosne i Hercegovine odlučuje o prihvatljivosti takvih slučajeva dvotrećinskom većinom u roku od jedne sedmice, a u roku od mjesec dana odlučuje o meritumu slučajeva koji se smatraju prihvatljivim”, stoji u Ustavu FBiH.
Teško je očekivati da Vijeće procjeni prihvatljivim takav potencijalni zahtjev Kluba Hrvata s obzirom da imamo primjer Autocesta FBiH, čija nadležnost i infrastruktura pokriva teritorij cijelog entiteta uključujući dijelove u kojima žive većinski Hrvati, a u njemu je trenutno direktor kadar HDZ-a. Ako vitalni nacionalni interes Hrvata, kao što vidimo, nije ugrožen u Autocestama FBiH, zašto bi bio u BH Gasu?
Ipak, ukoliko Dom naroda FBiH usvoji zakon HDZ-u ostaje opcija opstrukcije njegove provedbe kroz kantone i opštine u kojima je predviđeno da prođe plinovod, a gdje HDZ ima vlast.
(Istraga.ba)