"Mi, sirijski narod, osjećamo neopisivu radost", rekao je Sabsabi, koji sebe opisuje kao aktivista protiv srušenog režima predsjednika Bašara al-Asada, koji je pobjegao u egzil u Rusiju.
"Toliko se radujem što ću vidjeti članove svoje porodice koji su još živi."
In #Recklinghausen feiern geschätzt 400-500 #Syrer den Sieg der Rebellen gegen #Assad, Freudengesänge, Tänze, Palästinenser-Tücher, Fahnen, Pyro und Allahu Akbar-Rufe vor dem Rathaus #Syrien #syria pic.twitter.com/AHBhyq5vBn
— Frank Schneider (@chefreporterNRW) December 8, 2024
Sabsabi, 29-godišnji pripadnik sirijske dijaspore u Berlinu, otputovao je u Jordan, gdje je planira prijeći granicu kako bi vidio svoju suprugu i braću u Homsu i posjetio grob oca, kojeg su, kako je rekao, mučili Asadovi ljudi, a kasnije je poginuo u borbi protiv vladinih snaga. Rekao je da namjerava obnoviti uništenu porodičnu kuću.
Evropska politika sve više protiv migranata: Neka se vrate u domovinu
Mnogi evropski političari jasno su dali do znanja da žele da Sirijci koji žive u Evropi slijede Sabsabijev primjer i vrate se u domovinu.
Budući da u Evropi jačaju snage krajnje desnice, a Njemačku očekuju važni savezni izbori, sve jače protuimigrantske snage u Evropi sada vide priliku da riješe problem nezapamćenog izbjegličkog vala iz 2015. i 2016., koji je pretežno bio izazvan ratom u Siriji.
RAW: Many in the Syrian diaspora are celebrating what appears to be the end of the Assad government's reign in Syria. In Berlin's Neukölln district, people came out chanting "Freedom Forever" as the streets filled with the sound of honking cars: pic.twitter.com/SfkIdGI3Ok
— DW News (@dwnews) December 8, 2024
Tek što se pročula vijest da je Asad pao, političari širom kontinenta već su počeli govoriti o tome je li vrijeme da se sirijske izbjeglice masovno vrate kući.
Austrijski ministar unutrašnjih poslova rekao je da se priprema "uredan program povratka i deportacija u Siriju", a u Njemačkoj, evropskoj zemlji koja je primila najviše sirijskih izbjeglica, konzervativni političari zatražili su da vlada sastavi plan za povratak Sirijaca.
"Kao prvi korak, hajde da objavimo ponudu. Kako bi bilo da njemačka vlada kaže: 'Svi koji se žele vratiti u Siriju, unajmit ćemo za njih avione i dati im 1000 eura da počnu život iz početka", rekao je konzervativni njemački političar Jens Spahn u ponedjeljak na televiziji. Predložio je i da zemlje koje su primile najviše sirijskih izbjeglica na proljeće organiziraju "konferenciju o obnovi i povratku" u Siriju.
"Ako se situacija sada promijeni i de facto razlog za azil više ne bude vrijedio, neće biti ni pravnog razloga da ostanu u zemlji", rekao je konzervativni bavarski premijer Markus Söder u podcastu ove sedmice.
Thousands of Syrians in Dortmund, Germany are celebrating the near fall of Assad Regime.
— Azat (@AzatAlsalim) December 8, 2024
Now, it’s time for them to send them back to Syria after Assad is gone.
pic.twitter.com/TWwOBikOLw
Samo dan nakon što su pobunjeničke snage srušile s vlasti sirijskog diktatora, nekoliko evropskih zemalja - Belgija, Njemačka, Grčka, Italija, Holandija i Ujedinjeno Kraljevstvo - objavilo je da će suspendovati obradu zahtjeva za azilom sirijskih izbjeglica.
Sabsabi, koji je stigao u Njemačku 2015. s valom gotovo 500.000 tražitelja azila, ima jednu prednost koju mnogi Sirijci nemaju. On je njemački državljanin, što mu omogućuje da se može vratiti u Berlin, gdje živi s bratom i sestrom.
Drugi Sirijci nemaju takvu sigurnost i mnogi su zbog najava povratka u Siriju jako uznemireni, posebno imajući u vidu veliku neizvjesnost u pogledu toga šta bi se moglo dogoditi u Siriji.
Tarik Alaovs, aktivist za njemačku organizaciju za izbjeglice Pro Asyl, primio je niz zabrinutih poruka Sirijaca u Njemačkoj otkako je Aasad srušen.
"Oni sada imaju dojam da će sutra doći (kancelar) Olaf Scholz i oduzeti im dozvole boravka", ili da će "doći ministrica unutrašnjih poslova, okupiti ih i ukrcati na avion za deportaciju", rekao je. "
Mnogi ljudi sada su ne samo uznemireni i preplašeni tom raspravom nego i razočarani", dodao je Alaovs, koji je i sam pobjegao iz Sirije.
Mnogi političari u Njemačkoj tvrde da je prerano govoriti o vraćanju izbjeglica u Siriju, uključujući samog kancelara Scholza koji dolazi s lijevog centra.
"Možda će, budu li se stvari dobro razvijale, mnogi sami reći da sada žele učestvovati u obnovi svoje zemlje", rekao je Scholz ove sedmice na njemačkoj javnoj televiziji. "Ali situacija u Siriji za sada je i dalje jako opasna."
Njemačka ministrica unutrašnjih poslova Nancy Faeser, članica Scholzovih socijaldemokrata (SPD), također je upozorila da bi egzodus Sirijaca imao značajne posljedice za njemačko tržište rada, posebno u zdravstvenom sektoru, koji se oslanja na sirijske ljekare i medicinske sestre.
"Cijela područja zdravstvenog sektora nestala bi kada bi svi Sirijci koji ovdje rade napustili našu zemlju", rekla je. "Za nas je važno da Sirijcima koji ovdje imaju posao, koji su integrisani, nisu počinili kaznena djela, čija djeca idu u školu, ponudimo priliku da ovdje i ostanu i budu na raspolaganju našoj ekonomiji."
Gotovo 6000 sirijskih ljekara radi u Njemačkoj, objavio je njemački ministar zdravstva Karl Lauterbach na X-u. Predizborna rasprava o njihovoj budućnosti u Njemačkoj "jako bi ih razočarala i uznemirila", dodao je.
Syrians celebrating the downfall of Assad in Nürnberg, Germany. pic.twitter.com/OjLUhfxdBe
— LOCO (@elchavalloco) December 8, 2024
Sirijci širom Evrope izrazili su slične osjećaje - mješavinu radosti zbog Asadova pada, zabrinutost za budućnost zemlje i razočaranje velikim dijelom evropskog političkog narativa o izbjeglicama.
"Premda smo vidjeli slavlja širom svijeta zbog kraja Asadove diktature, situacija u Siriji i dalje je jako nestabilna, i za mnoge, povratak kući sada ne izgleda sigurno niti mudro", rekao je Ajman Alhusein, sirijski režiser i izbjeglica koji živi u Londonu.
"Teško je opravdati kako su brzo Evropa i Ujedinjeno Kraljevstvo odlučili suspendirati donošenje odluka o zahtjevima za azilom", rekao je.
"Nadao sam se da će zemlje požuriti poslati pomoć i dati smjernice kako ponovno izgraditi Siriji, a još joj nisu ukinute čak niti sankcije. Ali nažalost, izbjeglice se već dugo tretira kao političke karte, a ovo izgleda kao još jedan takav primjer. Odluka je ne samo neosjetljiva nego i sasvim nepotrebna", rekao je.
U imigrantskoj četvrti Bruxellesa, Mustafa Tahiri, 33-godišnjak koji radi u prodavaonici povrća, izrazio je zabrinutost za budućnost Sirije s obzirom na neizvjesnost, kazavši da će trebati godine da zemlja ponovno bude sigurna.
"Mislim da se ne želim vratiti", rekao je. "Ovdje imam državljanstvo i posao."
Javivši se iz Jordana, Sabsabi je rekao da je vidio kako se mnogi Sirijci dobrovoljno vraćaju "puni nade i optimizma".
Ipak planira ostati u Siriji samo privremeno i vratit će se u Berlin, gdje radi kao koordinator dostave hrane.
"Kasnije ću razmisliti o trajnom povratku sa svojom porodicom", rekao je. "Zato što su sirijske tradicije i porodične veze u nama duboko ukorijenjene."
(Vijesti.ba / HINA)