05.02.2025 / 15:07 Svijet - Nezapamćena moć

Neviđen presedan: Musk preuzima kontrolu nad američkim državnim agencijama

Neviđen presedan: Musk preuzima kontrolu nad američkim državnim agencijama
Foto: Ilustracija

Brzo preuzimanje kontrole nad dvije američke državne agencije omogućilo je Elonu Musku, milijarderu porijeklom iz Južnoafričke Republike, da ostvari dosad nezapamćenu moć nad saveznih 2,2 miliona radnika i započne dramatičnu restrukturaciju vlade.

Najbogatiji čovjek na svijetu i saveznik predsjednika Donalda Trumpa, Musk (53), za samo dvije sedmice postavio je novi centar moći u Washingtonu, izvršavajući Trumpov plan za smanjenje veličine vlade kroz inicijativu rezanja troškova.

Musk, izvršni direktor Tesle i osnivač SpaceX-a, brzo je djelovao nakon Trumpove inauguracije 20. januara, šaljući timove trenutnih i bivših zaposlenika svojih kompanija kao svoje agente, piše Reuters.

Njegove akcije izazvale su talas panike među državnim službenicima i javne proteste u Washingtonu, povremeno zasjenjujući čak i Trumpov dnevni red.

Trumpovi turbulentni trgovinski sukobi s Kanadom i Meksikom dijelili su ovosedmične naslovnice s Muskove nastojanjem da ugasi USAID – glavnu američku agenciju za međunarodnu pomoć.

Muskove aktivnosti dio su Trumpovog masivnog restrukturiranja vlade, u kojem je otpustio ili marginalizirao stotine državnih službenika u prvim koracima ka smanjenju birokratije i postavljanju lojalista.

"Amerikanci svjedoče nevjerovatnoj centralizaciji moći u rukama osobe koja nema vrhunsku sigurnosnu provjeru niti je prošla proces potvrde u Senatu," rekao je Don Mojnijan, profesor na Fakultetu javne politike Univerziteta u Mičigenu.

Musk ipak djeluje po odobrenju predsjednika Trumpa. "Elon ne može i neće raditi ništa bez našeg odobrenja," rekao je Trump novinarima, dodajući da će odobrenje biti dato tamo gdje je to prikladno.

Upitani koga se više boje u vezi s otkazima, jedan radnik Generalne službe uprave (GSA) rekao je: "Musk. Niko zapravo ne priča o Trumpu."

Kontraverzna nova agencija
Trump je Musku povjerio vođenje "Odjela za vladinu efikasnost" (DOGE), koji nije službeni odjel niti Musk prima platu od vlade. Njegovo osnivanje odmah je izazvalo tužbe sindikata državnih službenika.

Ko čini DOGE ostaje nejasno, kao ni način na koji su zaposleni i plaćeni. Iako bi trebali davati preporuke drugim agencijama, čini se da DOGE provodi direktne akcije.

DOGE je preuzeo kontrolu nad Uredom za upravljanje osobljem (OPM) i Generalnom službom uprave (GSA), zajedno s njihovim kompjuterskim sistemima. OPM nadzire 2,2 miliona državnih radnika, dok GSA upravlja većinom državnih ugovora i imovine.

U petak su članovi Muskove ekipe dobili pristup sistemu plaćanja Ministarstva finansija SAD-a, koji upravlja transakcijama vrijednim preko 6 biliona dolara godišnje, uključujući informacije o isplatama socijalnog osiguranja i povratu poreza.

Protesti i pravne bitke
Zaposlenici DOGE-a sukobili su se sa sigurnosnim službenicima oko pristupa povjerljivim informacijama u Washingtonskom sjedištu USAID-a, dok su aktivno radili na smanjenju agencije.

Sindikatima zaposlenih poslani su e-mailovi s ponudama financijskih podsticaja za dobrovoljne otkaze, što je izazvalo dodatne pravne sporove.

Muskovi kritičari, uključujući demokrate, optužili su ga za neprijateljsko preuzimanje vlade. "Ne postoji četvrta grana vlasti zvana Elon Musk," rekao je kongresmen Jamie Raskin na protestu ispred sjedišta USAID-a.

Nick Bednar, profesor prava na Univerzitetu u Minnesoti, upozorio je na zabrinjavajući nivo moći koji Musk i njegovi pomoćnici imaju bez jasne odgovornosti.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo