Nekoliko hiljada skulptura džinovske pande od subote će biti izloženo u Hong Kongu, gdje je entuzijazam za tu vrstu medvjeda porastao otkako su dva mladunca rođena u lokalnom tematskom parku.
Na današnjoj ceremoniji na aerodromu u Hong kongu, autonomnoj kineskoj teritoriji, predstavljeno je 2.500 skulptura, koje će u subotu biti izložene na Aveniji zvezda u popularnoj trgovačkoj četvrti, a kasnije na još tri lokacije.
Jedno od tih mjesta je Okeanski park, dom mladunaca blizanaca, njihovih roditelja i još dvije pande koje je Peking u septembru poklonio Hong Kongu. Dizajn šest skulptura, napravljenih od buradi od reciklirane gume, smole i drugih materijala, inspirisan je tim medvjedima.
Mladunci, čijim rođenjem u augustu je njihova majka Jing Jing postala najstarija panda na svetu koja se prvi put okotila, mogli bi da sretnu posjetioce već u februaru.
Danas je predstavljen i par pandi koje je Peking poklonio, An An i Ke Ke. Par je djelovao opušteno u novom domu u Okeanskom parku – An An je jeo bambus pred kamerama, a Ke Ke se pela na instalaciju. Oni će se sastati sa posjetiocima u nedjelju.
Izložbe ukazuju da Hong Kong koristi pande kako bi podstakao svoju ekonomiju, dok radi da povrati poziciju jedne od najboljih turističkih destinacija u Aziji.
Pande se smatraju nezvaničnom nacionalnom maskotom Kine, a program pozajmljivanja džinovskih pandi prekookeanskim zoološkim vrtovima dugo je smatran sredstvom kineske meke moći.
Predstavnici turističke industrije Hong Konga su optimistični po pitanju potencijalnog uticaja šest pandi i nadaju se da će povećati broj posjetilaca, iako je briga o pandama u zatočeništvu skupa.
Većina specijalnih skulptura biće prodata na onlajn aukciji u dobrotvorne svrhe, a prihod će biti doniran Okenaskom parku za podršku naporima na zaštiti džinovskih panda.
Jing Jing i Le Le, otac mladunaca blizanaca, drugi su par panda koje je Peking poklonio Hong Kongu otkako je ta bivša britanska kolonija vraćena pod kinesku vlast 1997. godine.
Prvi par koji je Peking poklonio su An An i Džia Džia, koji su stigli 1999. godine. Džia Džia, koja je umrla 2016. sa 38 godina, najstarija je panda na svetu koja je živjela u zatočeništvu.
Prosječan životni vijek pande u divljini je od 14 do 20 godina, a u zatočeništvu do 30 godina, pokazuju podaci Svjetskog fonda za prirodu.
(Vijesti.ba)