On je izjavio da se mnoge prestižne nagrade, kako u svijetu filma, tako i u muzici dodjeljuju iz političkih razloga, a da je upravo politika razlog zbog koje je Ničija zemlja 2002. godine dobila Oskara.
"Mislim da je Oskar odavno postao stvar politike. Pogledajte, naprimjer, filmove poput "Kolje" iz Češke ili one koji su vezani za velike historijske i političke trenutke, poput "Pada Berlinskog zida". Zatim, tu su i uspjesi iranske i mađarske kinematografije, "Strogo kontrolisani vozovi", pa kada su Poljaci pobedili... Svi ti filmovi su nagrađeni iz političkih razloga. Naravno, postoje i izuzeci, rijetka čuda, poput filma Roberta Beninjija "Život je lep", tada je prvi put pobijedio film koji je snimljen van engleskog govornog područja", govorio je Čurović, te nastavio:
"Sjetite se Eurovizije. Grupa "Riva" je dobila pobjedu, da se SFRJ ne bi raspala. Potom 2006. godine opet pobjeda na Evroviziji, kada se Crna Gora odvojila, da bi poslije toga sve kao bilo u redu. Bitan je taj trenutak u kome se nešto daje i dešava. Nije sve u kvalitetu".
"Imamo u okruženju tih oskarovaca koji su dobili zahvaljujući određenom trenutku. Konkretno, Danis Tanović je dobio Oskara za svoj film "Ničija zemlja" kada su dokazivali da ako ste poslušni i dobri možete dobiti Oskara, a ako niste da će vas gađati kao Irak ili organizovati Arapsko proljeće. Oskar jeste politički čin, ali svakako kvalitet je ono što prednjači", zaključio je srbijanski glumac.
(Vijesti.ba)