Elon Musk, koji će od 2025. savjetovati novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa o efikasnosti vlade, kritikovao je Pentagonov program F-35 u dvije objave na društvenim mrežama.
Milijarder je podijelio video montažu koordiniranih rojeva dronova na platformi X, uz komentar: "U međuvremenu, neki idioti još uvijek prave avione s posadom poput F-35." U svojoj objavi dodao je i emoji kante za smeće, piše Meanwhile, some idiots are still building manned fighter jets like the F-35
pic.twitter.com/4JX27qcxz1
Kada je drugi korisnik X-a branio sposobnosti F-35, Musk je odgovorio da je ovaj cijenjeni avion "sranje dizajn".
U još jednoj objavi Musk je napisao: "Avioni s posadom su neefikasan način za povećanje dometa projektila ili bacanje bombi. Ponovno upotrebljivi dron to može učiniti bez svih troškova povezanih s ljudskim pilotom."
Dodao je i: "'Stealth' ne znači ništa," navodeći da je "smiješno lako" oboriti borbene avione.
Muskove komentare su potvrdili neki stručnjaci, ali uz oprez. Mauro Gilli, viši istraživač vojne tehnologije sa švicarskog univerziteta ETH Zurich, izjavio je za Business Insider da Musk ponavlja validne kritike programa F-35.
Međutim, Gilli je istakao da postoje brojni problemi u Muskovo razmišljanju. Iako su troškovi i kašnjenja F-35 programa dobro dokumentovani, on tvrdi da ti problemi nisu primarno uzrokovani činjenicom da su to avioni s posadom.
"Glavni izvor troškova i problema bila je elektronika, posebno softver," rekao je Gilli.
Taj problem bi bio još skuplji kod ekvivalentnih dronova. "Dron koji operira unutar neprijateljskog zračnog prostora neće biti daljinski upravljan," rekao je Gilli. "Trebat će imati vrlo visok nivo autonomije."
Ovo bi zahtijevalo još skuplju i složeniju elektroniku i softver nego kod aviona s posadom. Također je dodao da bi dronovi morali imati iste stealth sposobnosti kao F-35 kako bi penetrirali neprijateljski zračni prostor i izbjegli zračnu odbranu, čineći Muskove komentare o stealthu nevažnim.
Musk je u svom članku za The Wall Street Journal, koji je napisao zajedno s Vivekom Ramaswamyjem, kritikovao budžet federalne vlade. Oni su napisali da je cilj njihovog novog odjela za efikasnost vlade eliminisati "ogromne razmjere rasipanja, prevare i zloupotrebe koje gotovo svi poreski obveznici žele okončati."
Troškovi razvoja F-35 programa dosegnuli su oko 485 milijardi dolara, a očekuje se da će cijeli program koštati preko 2 biliona dolara do 2088. godine.
Predstavnik Lockheed Martina odgovorio je na Muskove komentare izjavom da je F-35 "najnapredniji, najotporniji i najbolje povezan borbeni avion na svijetu, ključan za odvraćanje neprijatelja i osnovni kamen zajedničkih operacija u svim domenama."
U međuvremenu, portparol Pentagona izjavio je: "Imamo borbene avione spremne za operacije danas i oni izuzetno dobro funkcionišu protiv prijetnji za koje su dizajnirani."
(Vijesti.ba)