25.11.2024 / 09:56 Svijet - Pat McFadden

Britanski ministar: Postoji rizik da Rusi napadnu našu elektroenergetsku mrežu

Britanski ministar: Postoji rizik da Rusi napadnu našu elektroenergetsku mrežu
Foto: Agencije
Rusija i drugi protivnici Ujedinjenog Kraljevstva pokušavaju koristiti umjetnu inteligenciju za jačanje kibernetičkih napada na nacionalnu infrastrukturu, upozorit će britanski ministar Pat McFadden na NATO-ovoj konferenciji u Londonu u ponedjeljak, saznaje The Guardian.

McFadden, ujedno i kancelar Vojvodstva Lancastera, najavit će osnivanje istraživačkog programa u Londonu, pod nazivom Laboratorij za istraživanje sigurnosti umjetne inteligencije (Laboratory for AI Security Research - LASR), kako bi se pratili novi sigurnosni izazovi. McFadden će upozoriti da postoji rizik da Rusija pokuša ugroziti elektroenergetsku mrežu.

"Postoji opasnost da umjetna inteligencija bude oružje okrenuto protiv nas", reći će McFadden, naglašavajući da se Ujedinjeno Kraljevstvo već suočava s "dnevnom stvarnošću" kibernetičkog rata, pri čemu su napadi posebno usmjereni iz Rusije, prenosi Index.hr.

Protekle godine ruski kriminalci i hakeri "pojačali su svoje napade" na UK, dodat će, ciljajući i druge NATO saveznike koji pružaju vojnu pomoć Ukrajini u borbi protiv ruske agresije. Prošle sedmice ruski predsjednik Vladimir Putin direktno je zaprijetio zemljama poput Ujedinjenog Kraljevstva koje su omogućile Ukrajini da koristi rakete Storm Shadow za ciljeve unutar Rusije.

Putin je izjavio da Rusija "ima pravo" uzvratiti napadima na vojne ciljeve. Kako piše The Guardian, premda malo ko vjeruje da bi Rusija riskirala konvencionalni vojni napad na NATO članicu, pojačani kibernetički napad ostaje stvarna mogućnost, potencijalno ciljajući elektroenergetsku mrežu.

McFadden će istaknuti: "Rusija je ciljala naše medije, naše telekomunikacije, naše političke i demokratske institucije te našu energetsku infrastrukturu" i upozoriti: "Kibernetičkim napadom Rusija može ugasiti svjetla za milione ljudi. Može onesposobiti elektroenergetske mreže."

Rusija je već provodila kibernetičke napade na ukrajinske elektroenergetske mreže u prošlosti, iako su odbrambeni sistemi Ukrajine značajno poboljšani. Dva regionalna prekida opskrbe električnom energijom u decembru 2015. i 2016. godine pripisana su ruskim hakerima iz vojne obavještajne službe GRU, prema američkoj optužnici, iako su učinci svakog bili kratkotrajni.

Umjetnu su inteligenciju već koristili sjevernokorejski kibernetički hakeri, prema tvrdnjama SAD-a, za stvaranje destruktivnijih alata za hakiranje, što se smatra trendom koji će se nastaviti.

"Sjeverna Koreja je prva, ali neće biti posljednja", reći će McFadden.

Novi laboratorij bit će finansiran s gotovo 10 miliona eura i osniva se u saradnji s britanskom špijunskom agencijom GCHQ te drugim vladinim agencijama. Ministri se nadaju da će privatni sektor pridonijeti dodatnim resursima kako bi se zajednički suočili s prijetnjama.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo