Danska će pretvoriti 15 posto svog poljoprivrednog zemljišta u šume i prirodna staništa u nastojanju da smanji upotrebu đubriva, što je rezultiralo velikim osiromašenjem kiseonika u danskim vodama, kao i gubitkom morskog života, rekli su zakonodavci u ponedjeljak.
Danska, među najintenzivnije kultivisanim zemljama na svijetu sa skoro dvije trećine teritorije koja se obrađuje, izdvojila je 43 milijarde danskih kruna (6,1 milijardu dolara) za kupovinu zemlje od farmera u naredne dvije decenije.
Prema sporazumu, kojim Danska također postaje prva zemlja koja je uvela porez na ugljik na poljoprivredu, nordijska zemlja planira zasaditi milijardu stabala na poljoprivrednom zemljištu u narednih 20 godina, navodi ministarstvo za Zeleni tripartitni sporazum.
Ministarstvo je osnovano u augustu radi implementacije zelenog dogovora postignutog u junu između farmera, industrije, sindikata i ekoloških grupa.
Smanjenje emisija iz poljoprivrede, najvećeg izvora stakleničkih plinova u Danskoj, bila je velika prepreka za zakonodavce koji žele postići pravno obavezujući cilj za 2030. smanjenje emisije gasova staklene bašte za 70% u odnosu na nivoe iz 1990. godine.
Nivo kiseonika u danskim vodama dostigao je alarmantno nizak nivo ove godine, zbog oticanja hranljivih materija iz đubriva u nizinama, javlja Reuters.