Vivek Ramaswamy, kojeg je Donald Trump imenovao da vodi novi Odjel za učinkovitost Vlade zajedno s Elonom Muskom, smatra da bi FBI trebalo ugasiti, a 1,5 miliona državnih službenika otpustiti.
On je tokom kampanje najavio i da želi ‘križarski rat‘ protiv velike vlade u Ministarstvu obrazovanja, Poreznoj upravi, kao i stranoj pomoći Ukrajini, Izraelu i Tajvanu.
Zatvaranje državne agencije bi podlijegalo odobrenju Kongresa, no Ramaswamy je odlučan u tome da u samo dvije godine smanji birokratiju.
Njegov će odjel davati Bijeloj kući preporuke o tome kako srezati velike dijelove iz saveznog proračuna od gotovo sedam trilijuna dolara. Zamisao je to milijardera Elona Muska.
Trump je njima dvojici dao rok do 4. jula 2026. za predaju izvještaja te je najavio da će pokrenuti ‘drastične promjene‘ i dati prijedloge o strukturalnim reformama velikih razmjera, prenosi The Telegraph.
Njihove bi preporuke Vladu potaknule da zauzme više poduzetnički stav, kao i na smanjenje potrošnje i birokratije. Trump je već rekao da bi ukinuo Ministarstvo obrazovanja i školstvo prepustio saveznim državama, a uklonio bi i ‘duboku državu‘, karijerne savezne službenike za koje kaže da slijede samo vlastite ciljeve.
Prema sadašnjem budžetu, najviše troše zdravstvo i socijalne usluge. Tokom prošle godine je na socijalno osiguranje otpadalo 1,46 bilijuna dolara potrošnje, na zdravstvo 912 milijardi dolara, a na Medicare 874 milijarde dolara državne potrošnje.
Do sada je oko 150 poslovnih lidera koji su pregledavali potrošnju u vladi te dali 2500 preporuka, no većina njih zahtjeva odobrenje Kongresa i nikad nisu prihvaćene.
Mnogi već ističu ironiju u tome da u odjelu za učinkovitost državne potrošnje rade bogataši poput Muska i Ramaswamyja.
Ramaswamy je milijarder, farmaceutski biznismen i bivši republikanski predsjednički kandidat. On bi u slučaju FBI-a želio preraspodijeliti dio budžeta od 11,4 milijarde dolara Tajnoj službi i Odbrambenoj obavještajnoj agenciji. Njegov je slogan u kampanji glasio ‘Ugasi ih!‘, a njegova je knjiga ‘Woke INC‘ iz 2021. osuđivala poslovne strategije koje diktiraju klimatske promjene.
Na Muskovom dnevnom redu su budžetski rezovi u iznosu od 2 biliona dolara, nešto manje od trećine potrošnje američke vlade od 6,75 biliona dolara. Prema Muskovom planu, američka bi vlada smanjila broj od oko 400 agencija i birokratija na samo 99.
Ipak, kritičari tih ideja i ekonomisti smatraju da je matematički nemoguće pronaći dva trilijuna dolara.
(Vijesti.ba)