13.11.2024 / 08:41 BiH - Sarajevo

Poskupljuje taksa: Građani i privreda plaćaju nerad suda

Poskupljuje taksa: Građani i privreda plaćaju nerad suda
Ilustracija / Vijesti.ba

Skupština Kantona Sarajevo je na sjednici krajem oktobra utvrdila Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskim taksama.

Novi prijedlog donosi poskupljenje taksi za ZK izvadak, ovjeru potpisa, uknjižbu i brisanje vlasničkih prava.

Za ovjeru potpisa na punomoći i ugovorima cijena se podiže na 10 KM, do dva primjerka, dok svaki dodatni primjerak iznosi 5 KM. Za uknjižbu i brisanje vlasničkih prava taksa bi ubuduće trebala iznosti 15 KM, dok za postupke diobe vlasništva i uspostave zemljišnih knjiga trebate 50 KM.

Ukupno će ova povećanja u Budžet KS donijeti dodatne prihode od naplate sudskih takse u narednoj godini 500.000 KM, a u 2026. godino oko 750.000 KM.

Inicijativu je podnio Općinski sud u Sarajevu s navodnim ciljem unapređenje pravosuđa.

Potpuno je jasno da od unaprijeđenja sudstva neće biti ništa pa ni kada bi se dodatno prikupljenih svih 500 hiljada KM uložilo u Općinski sud.

Kako konkretno radi Općinski sud u Sarajevu, pisali smo nedavno u našem tekstu o tajnim “javnim prodajama” i kršenju zakona od strane suda, koji možete pročitati OVDJE.

Zastupnica u Skupštini KS Marijela Hašimbegović smatra da prijedlogom nisu utvrđeni ni troškovi ni dobiti zainteresiranih strana.

“Ovo je povećanje takse preko leđa poslodavaca, već su preopterećeni i mislim da im umjesto toga treba stvarati povoljniji ekonomski ambijent”, kaže Hašimbegović.

Ministra finansija Afana Kalamujića pitali smo šta je konkretno poskupilo u lancu troškova da bi se povećala cijena sudskih taksi?

“Inflacija kojoj smo svjedoci svi, zadnjih par godina je povećala cijene apsolutno svega uključujući i te troškove, od djelatnika do troškova energenata. Sa druge strane su smanjeni međunarodni projekti koji finansijski podržavaju reformske procese kako u čitavoj Bosni i Hercegovini tako i u Kantonu Sarajevo dok je jedna od nužnosti jačanje pravosuđa”, kaže Kalamujić za Vijesti.ba

S obzirom da se predviđa i uvođenje online prodaje koja podrazumijeva nove troškove, pitali smo s kim je dogovoren posao ako znamo da na tržištu djeluje samo jedna kompanija i koliki su troškovi?

“Izmjenama zakona se uvodi ta mogućnost jer bez nje se isto ne može odvijati. Za dalji dio procesa je potrebna koordinacija i sa Ministarstvom pravde i uprave Kantona Sarajevo koji je nosilac digitalizacije javne uprave. Svakako kod svega pa i ovog procesa će se voditi računa o zakonu i zakonskim procedurama bez paušalnih tvrdnji”, kaža Kalamujić.

Zanimalo nas je i da li se razmišljalo o opciji, da u eri digitalizacije ZK bude besplatan ukoliko ga korisnik sam isprinta, odnosno da se naplaćuje ako neko treba pomoć službenika kao što to rade banke.

“Svakako, isto će biti tretirano kroz dalju reformu javne uprave i jačanje digitalizacije procesa u Kantonu Sarajevo”, kaže Kalamujić.

Po prijedlogu takse poskupljuju preko 200 posto, no u BiH su građani već naviknuti da ih se prvim povećanjem prepada, a da se kasnije traži kompromis da se taj postotak smanji no povećanje se u konačnici ipak desi.

“Predloženo je dato po odgovarajućim inicijativama, u toku je javna rasprava do prijedloga Zakona te će se shodno tome donijeti odgovarajuća konačna rješenja”, kaže Kalamujić.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo