Omladinski klub Novi val pokreće projekt "Istraživanje biodiverziteta na području Blagaja" koji se provodi u partnerstvu s Mrežom za izgradnju mira i UG Fojničani, u okviru USAID-ovog projekta Snaga lokalnog/Podrška lokalnim resursnim organizacijama (LRO/A).
- Ovaj projekat ima za cilj proučavanje raznolikosti biljnih i životinjskih vrsta u našem području. Prve aktivnosti projekta provodi Saudin Merdan, konzervacijski biolog i ekolog s bogatim iskustvom u proučavanju i očuvanju biodiverziteta s kolegicama Aleksandrom Babić i Lejlom Demirović - kažu iz Novog vala.
Tijekom nedavnih terenskih aktivnosti, tim istraživača zabilježio je nekoliko značajnih nalaza koji ukazuju na bogatstvo i raznolikost herpetofaune u Blagaju. Ove vrste su od posebnog značaja za očuvanje ekosistema i pružaju uvid u ekološko stanje tog područja.
Iz Omladinskog kluba Novi val istaknuli su i nekoliko važnih nalaza - Žuti mukač (Bombina variegata) – Ova vrsta, koja je uključena u listu Natura 2000, predstavlja važan pokazatelj ekološkog stanja područja Hercegovine. Njezina prisutnost ukazuje na zdravlje vlažnih staništa, koja su ključna za očuvanje bioraznolikosti.
Nadalje, Šareni daždevnjak (Salamandra salamandra) – Ova vrsta se nalazi na IUCN listi sa statusom ugroženosti VU – vrste kojima prijeti visoki rizik od izumiranja u prirodi. Njezino otkriće u ovom području dodatno naglašava potrebu za zaštitom staništa u kojem živi, jer su ovi vlažni ekosistemi vitalni za opstanak mnogih vrsta.
Kućni macaklin (Hemidactylus turcicus) – Ove godine, ovaj gekon je prvi put registriran na području Blagaja, čime se potvrđuje bogatstvo herpetološke raznolikosti. Ova vrsta je jedina od svog tipa koja se može naći u Bosni i Hercegovini, a njen pronalazak ukazuje na mogućnosti širenja i adaptacije vrsta u ovom regiji.
- Blagaj je jedan od vrlo važnih hotspotova za biodiverzitet, i mora se posvetiti posebna pažnja ovom području kako bi se osigurala zaštita i provela buduća istraživanja - rekao je Saudin Merdan, vođa herpetološkog istraživanja.
U narednom periodu Omladinski klub Novi planira proširiti istraživanje na botaniku i male sisare. Ova dodatna istraživanja će omogućiti još sveobuhvatniji uvid u bioraznolikost područja Blagaja, kao i identifikaciju vrsta koje su ključne za ekosistem.
(Vijesti.ba / FENA)