- Kada govorimo o ovim proizvodima, prije svega govorimo o zaštiti zdravlja djece. Nažalost, rasprostranjena je pojava da djeca koja još pohađaju osnovnu školu konzumiraju proizvode opasne po njihovo zdravlje. Laka dostupnost je veliki problem. Mi moramo znati ko uvozi, ko kontroliše, na osnovu kojeg zakona, ko prodaje djeci, ko bi institucionalno trebao, a ne štiti djecu – izjavio je Magazinović za Fenu.
Po njegovim riječima, prema nekim istraživanjima, svako peto dijete je probalo SNUS.
- To je užasavajuća informacija koja pokazuje izostanak svijesti o štetnosti, kako od strane djece i roditelja, tako i institucija koje to nisu spriječile, ali pokazuje i izostanak preventivnog djelovanja – ističe Magazinović.
Dodaje da je posebna tema kako su ovi proizvodi nejasno tretirani kroz zakone, što će vjerovatno zahtijevati izmjene i dopune.
- Smatram da država mora pomoći roditeljima u zaštiti djece - poručio je Magazinović.
On je uputio i poslanička pitanja o tome koliko je količinski i vrijednosno uvezeno SNUS-a, a koliko nikotinskih vrećica u BiH i unutar koje klasifikacije u 2022., 2023. i prvih šest mjeseci 2024. godine, te da li su SNUS i nikotinske vrećice obuhvaćeni Zakonom o akcizama u BiH.
(Vijesti.ba / FENA)