23.11.2024 / 21:12 BiH - Susret mladih

Svečana akademija Mreže mladih Muftijstva sarajevskog povodom Dana državnosti

U Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu danas je održana svečana akademija Mreže mladih Muftijstva sarajevskog povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovinu.

Akademiji su prisustvovali reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, muftija sarajevski Nedžad-ef. Grabus, glavni imami, aktivisti Mreže mladih i predsjednici medžlisa sa područja muftiluka sarajevskog, te gosti iz Muftijstva banjalučkog.

Predavanje je ovom prilikom održao Šefik Džaferović član Predsjedništva Bosne i Hercegovine 2018-2022., koji je uz pohvalu prisustva velikog broja mladih ljudi, iskazao nadu da će generacije koje stasavaju biti bolje od prethodnih.

- To bi trebala biti i neka zakonomjernost, ali ja nju primijetim kroz svakodnevni život, posmatrajući ono što rade mladi i kakav odnos imaju prema životu i domovinu. Mislim da domovinu ostavljamo u boljim rukama od onih u kojima je bila. To je moja velika nada i sasvim sam siguran da će to tako biti - ocijenio je Džaferović.

Čestitajući Dan državnosti Bosne i Hercegovine, Džaferović je podsjetio da je ZAVNOBiH obnovio i još jednom potvrdio državnost naše zemlje.

- Bosna i Hercegovina je tada priznata kao jedna cjelina, priznata sa ono što je oduvijek bila. Praktično su odbijeni pokušaji njene podjele i utvrđena je kao jedinstvena geografska, politička, kulturološka cjelina sa svojim historijskim granicama. Ustavne i institucionalne odluke ZAVNOBiH-a su ustvari osnova za ukupan daljni ustavno-pravni razvoj Bosne i Hercegovine - istakao je Džaferović.

Prisutni aktivisti Mreže mladih ovu akademiju razumijavaju kao mogućnost da dodatno nauče o domovini Bosni i Hercegovini, čuju jednu novu iskustvenu perspektivu, te postave pitanja koja smatraju relevantnim i značajnim.

- Mislim da je izuzetno vaćno govoriti o povezanosti mladih sa domovinom, jer je ona naša prva i mirna luka. Važno je održavati vezu mladih sa domovinom. Mi smo od naših prvih koraka, od vrtića i osnovnih škola njegovali upravo riječ domovina. To ukazuje na postojanje poveznice između obrazovnog puta i osjećaja za domovinu - rekla je ovom prilikom koordinatorica Mreže mladih Esma Klisura.

Kako kaže, važno je mladima poslati poruku o tome da imaju gdje ostati, da imaju šta vidjeti i da im se ima šta ponuditi na ovom području.

- Mladima treba reći da u svakom trenutku trebaju računati na podršku, ali i pokazati im da mogu dati doprinos ovoj državi kroz različite aktivnosti. U tom smislu, sama Mreža mladih realizuje projekte koji pokazuju da je patriotizam jedna velika stvar, kroz koju se može poslati vlastita riječ i mišljenje - zaključila je Klisura.

Gosti iz Banja Luke su iskazali riječi zadovoljstva zbog prilike da prisustvuju ovom programu, a ističu da je patriotizam nešto što se iskazuje i pokazuje svakodnevno na praktičnom nivou.

- Datum koji obilježavamo je jako značajan, kako za ljude koji su tokom agresije živjeli ovdje, tako i za mlade ljude i buduće generacije - rekao je aktivista Mreže mladih iz Banja Luke, Fahrudin Elezović.

Prema vlastitom iskustvu, Elezović je istakao da mladi ljudi imaju težnju i volju za čuvanjem svega onoga što su stekli i čuvali njihovi prethodnici.

- Imati državu znači pitati se i donositi odluke. Vodeći se izrekom "Na mladima svijet ostaje", važno je da se trudimo obilježiti ovakve datume, ne zaboraviti historiju, jer onaj ko je zaboravi, ona mu se ponavlja - istakao je Elezović.

Članovi Mreže mladih će, prema planu rada, realizovati i druge aktivnosti povodom Dana državnosti na području svojih medžlisa.

(Vijesti.ba/MINA)

Izdvajamo