30.10.2024 / 18:00 Svijet - Moraju promijeniti kurs

Evropska komisija upozorila Gruziju, pohvale za Ukrajinu i Moldaviju

Evropska komisija upozorila Gruziju, pohvale za Ukrajinu i Moldaviju
Foto: X
Evropska komisija u srijedu je poručila Gruziji da neće moći preporučiti otvaranje pregovora o članstvu u Evropskoj uniji s tom zemljom osim ako ona ne promijeni kurs, istovremeno hvaleći napore Ukrajine i Moldavije da provedu reforme u izazovnom okruženju.

Vladajuća stranka u Gruziji, koju brojne zapadne vlade smatraju sve više naklonjenom Moskvi, pobijedila je na parlamentarnim izborima u subotu koji su bili kompromitirani vijestima o kršenju pravila glasanja, dok se Moldavija priprema za drugi krug predsjedničkih izbora u nedjelju u kome će se sučeliti prozapadna sadašnja predsjednica i kandidat iza koga stoji tradicionalno proruska stranka.

U godišnjem izvještaju o politici proširenja unije, komisija je ponovila da je "gruzijski proces pristupanja de facto zaustavljen" zbog faktora kao što je zakonodavstvo koje zahtijeva da se organizacije koje primaju više od 20 posto svog finansiranja iz inostranstva registruju kao agenti stranog utjecaja i zbog “snažnih antievropskih narativa”.

Ukazujući na izvještaje međunarodnih posmatrača o zastrašivanju birača i proceduralnim nedosljednostima na izborima u Gruziji, komisija je navela da postoji potreba za izbornom reformom i da je "konstruktivan i inkluzivan dijalog u cijelom političkom spektru sada najbitniji".

- EU je i dalje predana dodatnom produbljivanju partnerstva - navodi se u izvještaju, upozoravajući da “osim ako Gruzija ne povuče trenutni smjer djelovanja, komisija neće biti u poziciji razmotriti preporuku za otvaranje pregovora s Gruzijom.”

Izvještaj ukazuje na napredak u Ukrajini i Moldaviji, koje su započele pristupne razgovore s EU u ovoj godini, napominjući, međutim, da je potrebno učiniti više posla.

- Uprkos napretku u temeljnim reformama, potrebni su daljnji napori - navela je komisija u vezi s procesom u Ukrajini.

U vezi s Moldavijom, komisija je saopćila da su potrebni "dodatni napori za provedbu plana deoligarhizacije”.

Komisija je saopćila da se "raduje otvaranju pregovora o klasterima, počevši s osnovama, što je prije moguće do 2025. godine" za obje zemlje ako se ispune uslovi, prenosi Reuters.


(Vijesti.ba/FENA)

Izdvajamo