29.10.2024 / 16:07 Biznis - Investicije i privredni rast

Zašto (ne) investirati u Bosnu i Hercegovinu: Cilj je pokrenuti konstruktivni dijalog

(FIC) u saradnji s Agencijom za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA) organizovao je diskusiju na temu "Zašto (ne) investirati u Bosnu i Hercegovinu?".

Ovaj događaj, koji je okupio privrednike, donosioce odluka, predstavnike institucija i stručnjake iz različitih sektora.

Glavne teme diskusije uključuju trenutnu investicionu klimu u BiH, izazove s kojima se privrednici suočavaju, zelenu tranziciju, pravnu sigurnost, infrastrukturu i EU integracije.

Cilj događaja je pokrenuti konstruktivan dijalog između poslovnog i javnog sektora, s fokusom na unapređenje uslova za investicije u zemlji i privredni rast.

- Vijeće stranih investitora BiH (FIC) kontinuirano radi na podršci investitora i kompanija koje žele da daju svoj doprinos stvaranju povoljne investicione klime i unapređenju poslovnog ambijenta kako bismo bili što konkurentniji i atraktivniji potencijalnim novim investitorima. U posljednje vrijeme, investiciona klima u BiH pokazuje napredak, ali još uvijek postoje brojni izazovi koji se mogu riješiti jedino kroz konstruktivan dijalog i saradnju svih relevantnih aktera. Cilj ove diskusije je upravo iniciranje jednog takvog dijaloga. Za isti sto želimo dovesti privatni i javni sektor kako bismo zajednički zagovarali rješenja za mnogobrojne probleme s kojima se suočavaju investitori i poslodavci u BiH, te na taj način dodatno unaprijedili investicionu klimu - izjavila je Sanja Miovčić, direktorica Vijeća stranih investitora u BiH.

Najčešći izazovi s kojima se investitori suočavaju u BiH uključuju pravnu nesigurnost, složen regulatorni okvir, nedostatak kvalitetne infrastrukture, te izazove vezane za zelenu tranziciju i nedostatak kvalificirane radne snage. Ova diskusija ima za cilj adresirati upravo ove probleme i ponuditi rješenja za poboljšanje privrednog ambijenta i uslova poslovanja kako za strane tako i za domaće kompanije.

- FIPA je u stalnom kontaktu sa stranim investitorima koji posluju u BiH i pomaže im u okviru svojih nadležnosti u otklanjanju administrativnih prepreka s kojima se suočavaju u svom poslovanju u našoj zemčji, doprinoseći na taj način bržoj implementaciji investicija i širenju postojećih što u konačnici dovodi do zapošljavanja naših građana u čemu se ogleda i najveći značaj svake investicije.

U prvom kvartalu ove godine za 3 posto su veći prilivi investicija u odnosu na prošlu godinu. FIPA svake godine bilježi trend rasta investicija i svake godine nam se povećavaju direktne strane investicije. Tamo gdje FIPA ne može sama riješiti problem investitoru koji se tiče poslovnog ambijenta, uključuje i ostale nadležne institucije kako bi zajednički radili na rješavanju. I na ovom skupu ćemo upravo govoriti o tome kako nadležne institucije mogu pomoći u rješavanju problema investitora - izjavio je Marko Kubatlija, direktor Agencije za unapređenje stranih investicija BiH (FIPA).

Predsjednica Vijeća stranih investicija Sanela Karić istakla je važnost ovakvih skupova kako bi se suočili sa svim problemima, te radili na njihovom rješavanju.

"Mi privrednici legnemo s problemom, ali ustanemo sa rješenjem i to očekujemo od svih relevantih državnih institucija", kazala je Karić na početku svog obraćanja.

Prema njenim riječima najbitnije da zemlja usvoji strategiju djelovanja. Kao primjer je navela put ka zelenoj tranziciji kojeg smo prihvatili prije nego što smo riješili neke bitnije stvari poput državne imovine.

Svoje učešće na ovom događaju uzelo je i Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije odnosno resorni ministar Vedran Lakić.

Prošle sedmice je usvojen nacrt zakona o javnom-privatnom partnerstvu i time smatramo da smo napravili jedan mnogo veći iskorak kada je Federacija u pitanju, odnosno investiranje u narednom periodu. Iskreno se nadam da će ovaj Zakon proći u Domu naroda ovaj nacrt proći i da ćemo vrlo brzo doći do prijedloga konačnog zakona", kazao je Lakić koji se osvrnuo i da elektroenergetski sistem i njegov odnos sa zelenom tranzicijom.

"Struje mora biti, prije dvije sedmice obišao sam sve rudnike i termoelektrane te im ukazao na nedovoljnu proizvodnju uglja. Iako se zalažemo za zelenu energiju naša trenutačna baza je ugalj i mi u narednom periodu moramo podići proizvodnju uglja kako bi imali stabilan energetski sistem u BiH. Ne smijemo biti ovisni o uvozu jer nećemo moći kontrolisati cijene ni za domaćinstva ni za privredu. Sve rudnike koji prave preko 20 miliona gubitka godišnje moraćemo zatvoriti da ne bi povukli kompletnu privredu u dubiozu", kazao je Lakić.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo