Ukrajina je proteklog vikenda upozorila na "ogromnu" opasnost od eskalacije, naime prema riječima ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i navodima južnokorejskih obavještajnih službi, oko 10.000 sjevernokorejskih vojnika sprema se da se pridruži ruskoj vojsci.
Video-snimak objavljen krajem prošle sedmice navodno prikazuje sjevernokorejske trupe kako stižu u ruske baze na dalekom istoku zemlje, preuzimaju vojnu opremu, piše Telegraf. Oko 1.500 specijalaca je prebačeno u Vladivostok, a dalje raspoređivanje očekuje se u bliskoj budućnosti, saopćila je južnokorejska obavještajna služba NIS.
Kirilo Budanov, šef ukrajinske vojne obavještajne službe, rekao je da će do 1. novembra oko 2.600 vojnika biti poslato da se bori u Kursku.
Snage za specijalne operacije Severne Koreje (SOF) jedna su od najtajnovitijih jedinica te vrste na svetu i predstavljaju enigmu za zapadne sile. Lojalne su i odlično obučene, ali nemaju naprednu vojnu opremu, ističe britanski list.
Pretpostavlja se da osoblje koje je poslato u Vladivostok potiče iz redova SOF-a koji ima 200.000 vojnika, a koji se prvenstveno koriste za ispitivanje i testiranje južnokorejske odbrane. Kako navodi NIS, vojnicima su izdate ruske vojne uniforme, oružje i lažne legitimacije, a očekuje se da će biti raspoređeni u Ukrajinu nakon što završe obuku za aklimatizaciju.
"Izgleda da je ovo pokušaj da se prikrije činjenica da su to trupe Severne Koreje tako što će se prikazati kao ruski vojnici", saopćio je NIS.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiga rekao je da sjevernokorejski vojnici koji se bore za Rusiju sa sobom nose "ogromnu prijetnju od dalje eskalacije". Iako su žestoko lojalni Pjongjangu, nejasno je kakvu će ulogu specijalne snage koje ne govore ruski imati na ukrajinskom istočnom frontu koji postaje rat iscrpljivanja.
Republikanac Mike Turner koji je predsjednik Obavještajnog odbora američkog Predstavničkog doma uputio je otvoreno pismo predsjedniku Joe Bidenu, žaleći se na nedostatak informacija iz Bele kuće o kretanju sjevernokorejskih trupa.
"Administracija nije obavijestila Stalni komitet Predstavničkog doma za obavještajne poslove o bilo kakvim procjenama američkih obavještajnih agencija ili ministarstva odbrane u vezi sa kretanjem trupa", naveo je Turner, dodavši da je neophodno hitno organizovati brifing o ovoj temi.
Šta je SOF?
Osnovan krajem 1960-ih godina, SOF je možda najpoznatiji po katastrofalnom pokušaju racije u Plavoj kući, južnokorejskoj predsjedničkoj rezidenciji koja se završila smrću 29 od 31 operativca koji je bio uključen u akciju.
Za razliku od SAS-a ili izraelskog Masada, o SOF-u se malo toga zna. Poznato je, međutim, da su njegove trupe učestvovale u jednom od rijetkih javnih događaja 2017. godine kada su marširali zajedno sa vojnicima regularne vojske. Na slikama koje je emitovala sjevernokorejska državna televizija, vojnici SOF-a su bili obučeni u crno i nosili su tamne naočare za sunce.
U nekoliko medijskih izvještaja u to vrijeme primijećena je izrazita sličnost sa uniformama južnokorejskih specijalnih snaga, poznatih kao Crne beretke, što sugeriše da su možda napravljene po uzoru na njih.
Izvještaj Maxwella Goldsteina iz britanske obavještajne konsultantske kompanije Gray Dynamics opisao je SOF kao trupe koje su "dobro obučene i opremljene najboljom dostupnom opremom za opasne misije". Kako se navodi, SOF posjeduje 12 lakih pješadijskih brigada, tri izviđačke jedinice za djelovanje iza neprijateljskih linija, tri vazdušno-desantne divizije i tri opće snajperske jedinice, pored snajperskih brigada pri vazduhoplovstvu i mornarici.
Procijenjena veličina SOF-a od 200.000 ljudi je neobična u poređenju sa drugim međunarodnim jedinicama specijalnih snaga. Vjeruje se da britanski SAS ima samo 500 aktivnih vojnika u svakom trenutku, dok američke Delta snage imaju oko 2.000 operativnih pripadnika.
Izvještaj američke Odbrambene obavještajne agencije iz 2021. godine opisuje SOF kao visoko obučenu, visoko motivisanu i opremljenu najboljom opremom koja je dostupna jednoj državi kao što je Severna Koreja, uključujući hemijske i biološke agense.
"U poređenju sa opremom drugih SOF jedinica širom sveta, oprema Severne Koreje je rudimentarna i sjevernokorejskim SOF jedinicama vjerovatno nedostaju sofisticirani elementi kao što su oprema za rafalnu komunikaciju, napredna oprema za obradu signala i specijalizirani eksplozivi".
Ahmed Hasan, izvršni direktor kompanije Gray Dynamics naglasio je da se SOF smatraju "posebnim" prema standardima sjevernokorejske vojske, a ne kriterijumima za NATO ili ruske specijalne snage.
"Ako postoji rang između jedan i deset, i recimo da je jedan osnovni vojnik, a deset je recimo Delta Force ili SAS, onda su snage Severne Koreje na pet", rekao je Hasan za Telegraf.
Pojedini mediji tvrde da su pripadnici SOF-a raspoređeni u Siriji kao podrška tamošnjem predsjedniku Bašaru el Asadu, međutim neki dokazi ukazuju da je reč samo o sjevernokorejskim plaćenicima.
Profesorica Hazel Smith, vodeći britanski stručnjak za Severnu Koreju na Univerzitetu SOAS, ističe da treba biti oprezan kada je riječ o tvrdnjama Seula da bi specijalne snage uskoro mogle da budu raspoređene u Ukrajini, dodajući da su se neke od prethodnih obavještajnih procjena ispostavile kao "spektakularno pogrešne".
"Veoma je teško utvrditi validnost tvrdnje južnokorejske obavještajne službe. Ako postoje vojnici, jedini razlog zašto su oni vjerovatno vojnici za specijalne operacije je taj što Severna Koreja ne može da rizikuje slanje regruta jer ne vjeruje regrutima; njihov prioritet bi bio defekt ili nestanak. Smatra se da su vojnici za specijalne operacije lojalniji vladi Severne Koreje".
Ona dodaje da je istočni front u Ukrajini prevashodno koristio ruski predsjednik Vladimir Putin kao bojno polje za mljevenje mesa, gdje bi uloga vojnika za specijalne operacije bila nejasna – posebno onih koji ne govore ruski.
Brus V. Benet, analitičar istraživačkog centra RAND, pozvao je SAD da započnu informativne kampanje kako bi ubijedile sjevernokorejske vojnike poslate u Rusiju da prebjegnu na Zapad.
"Prijavljeno je da je šest oficira iz [Severne Koreje] ubijeno u ruskim okupiranim oblastima Ukrajine, što je poruka koja će vjerovatno naljutiti njihove porodice u Pjongjangu i stoga bi također trebalo da bude emitovana u Sjevernoj Koreji", poručio je Benet.
Najveći saveznik Severne Koreje – vladajuća kineska Komunistička partija (KPK) – "trenutno nije toliko zabrinuta zbog podrške Rusiji", kaže Ijan Garner, historičar i analitičar ruske kulture.
SAD su u subotu saopćile da uvode sankcije kineskim firmama koje su povezane sa proizvodnjom dronova samoubica koje se koriste protiv Ukrajine. Međutim, Peking koji Severnu Koreju smatra tampon zonom između sebe i Južne Koreje, historijski se protivio bilo kakvim odlukama Pjongjanga koje se smatraju rizičnim ili destabilizujućim po kineske vanjske poslove, posebno njegove trgovinske odnose sa Zapadom.
"Ako Kina kaže ne (konačnom raspoređivanju jedinica), to se neće dogoditi. Rusija ima malo toga da ponudi Severnoj Koreji u poređenju sa onim što nudi Kina, tako da ako Peking stavi prigušivače na plan, onda se te trupe možda nikada neće pojaviti na frontu", kaže Garner.
(Vijesti.ba)