Nova infrastruktura za prekogranična plaćanja uključivala bi sistem poruka i mrežu komercijalnih banaka koje bi provodile prekogranične transakcije u nacionalnim valutama.
Centralno mjesto u transakcijama imale bi centralne banke kako bi se platni promet zaštitio od vanjskih utjecaja, tumači rusko predsjedateljstvo BRICS-a u prijedlogu dokumenta, sastavljenom uoči samita koji će biti održan od 22. do 24. oktobra u ruskom Kazanu.
Uspostava direktnih veza među centralnim bankama mogla bi svesti rizik na minimum jer bi isključivanje komercijalnog kreditora iz sistema podrazumijevalo i isključivanje ‘njegove‘ centralne banke, objašnjavaju, navodeći i mogućnost zajedničke multilateralne platforme za plaćanja, koja bi se temeljila na modernoj tehnologiji, prenosi Hina.
Krize su naglasile nedostatke međunarodnog finansijskog sistema i potencijal za destabilizaciju koji predstavlja "prekomjerno oslanjanje na jednu valutu i na centraliziranu finansijsku infrastrukturu", tvrde.
Sistem treba prilagoditi kako bi se bolje nosio s "izazovima koje predstavlja fragmentacija svjetske trgovine" i kako bi pratio potrebe svjetske privrede, stoji u dokumentu.
Međunarodni monetarni fond (MMF) i njegova specijalna prava vučenja (SDR-ovi) nisu u razvoju pratili svjetsku privredu, zaključak je ruskog predsjedateljstva BRICS-a.
SDR-ovi su prema prvobitnom planu trebali postati alternativna imovina u državnim rezervama, pa i nova globalna valuta, ali njihova je učinkovitost, u cjelini gledano, još uvijek ograničena, konstatiraju, predlažući raspravu o njihovoj mogućoj ulozi u globalnoj privredi i u kontekstu privatnog sektora.
Rusko predsjedateljstvo BRICSA-a predlaže i uspostavu zajedničke berze žitarica čiji je cilj ponuditi alternativu aktualnom mehanizmu određivanja cijena na berzama u zapadnim zemljama.
"Kako bi se osigurala učinkovita, nesmetana i transparentna prekogranična trgovina robom, rusko predsjedateljstvo BRICS-a predlaže uspostavu platforme za trgovinu žitaricama u okviru Berze žitarica BRICS-a", navodi se u dokumentu i dodaje da će se tom mjerom osigurati nezavisno određivanje cijena i ojačati suverenitet privrede članica BRICS-a.
Mehanizam trgovanja žitaricama među članicama BRICS-a obuhvatio bi u budućnosti i naftu, prirodni plin i zlato, dodaje se u dokumentu.
(Vijesti.ba)