Danas se čini prikladnim da i nebo danas plače iznad BiH, rekao je u govoru na dženazi prvom predsjedniku Predsjedništva BiH Aliji Izetbegoviću tadašnji Visoki predstavnik Paddy Ashdown, istaknuvši kako je on bio ličnost koja je uradila više nego bilo ko drugi da osigura opstanak moderne države BiH.
"Prvi put sam sreo Aliju Izetbegovića u ovom gradu, augusta 1992. godine. Posljednji put sam ga vidio u petak. U vremenu između ova dva datuma on je vodio svoju zemlju uspravan i prevladao je u ratu u kojemu je nekima cilj bio uništenje.
On je postao otac svoga naroda. I ličnost koja je uradila više nego iko drugi da osigura opstanak moderne države Bosne i Hercegovine.
Mnogima nije predodređeno da ostvare ovakva postignuća u jednom životnom vijeku. Niti je predodređeno bilo kojem običnom čovjeku. Alija Izetbegović nije bio običan čovjek.
On je rođen u ljeto 1925. godine; rastao je u svijetu koji je već nosio ožiljke brutalnih sukoba koji su obilježili 20. stoljeće; ti sukobi - te kušnje odrazile su se i u njegovom životu i ličnosti.
Način na koji svako od nas reagira na okolnosti u našim životima Božije je davanje. Alija Izetbegović je reagirao sa odlučnošću i principijelno.
Kao mnogi njegovi sunarodnjaci, on je crpio snagu i iz islamskog naslijeđa i evropskog porijekla; i jedno i drugo ga je obogaćivalo, i ni za jedno se nije izvinjavao.
Rimski državnik i mislilac Ciceron je jednom rekao da je karakter hrabrog i odlučnog čovjeka takav da neće pokleknuti pred nesrećom niti će napusti svoj položaj.
Alija Izetbegović je u potpunosti potvrdio ovu izreku.
Mogao je živjeti udobno, prihvaćajući diktate historije i sklanjajući se iza vela pristojnog konformizma.
Umjesto toga, on je proveo godine u zatvoru zbog političke vizije koja je često bila iskrivljena - i isto tako često neshvaćena. Za unošenje takve netaknute vizije u domen praktične politike, uprkos ponekad ubitačnom otporu, trebalo je imati snage i integriteta. Izetbegović je pokazao oboje.
Živio je jednostavnim životom, u kojem nije bilo nimalo cinizma ili taštine.
Za vrijeme Izetbegovićevog života Bosna i Hercegovina je pretrpjela dvije užasne tragedije između decenija totalitarnog režima. Osiromašili su je političari čije sredstvo su bili strah i sila umjesto tolerancije i uvjeravanja.
Lakše je pokrenuti ljude, pogotovo uplašene ljude, krutim ideologijama i niskim pobudama; teže ih je uvjeriti, pogotovo u vrijeme rata, u mudrost umjerenosti i vrlinu neprihvatanja isključivosti. Da se izabere tolerancija, da se izabere suzdržanost i odbaci iskljućivost potrebna je hrabrost.
Čak ni najžešći kritièari Alije Izetbegovića ne bi mogli poreći da je on posjedovao tu osobinu u velikoj mjeri.
Zbog toga danas u Bosni i Hercegovini ima muškaraca i žena dobre volje, koji imaju tu istu hrabrost i koji istinski žele da predvode u borbi za opće dobro. Oni će u njegovom izvanrednom životu i mirnom načinu na koji se suočio sa smrću naći inspiraciju da se čvrsto drže vrijednosti svoje vjere i evropske sudbine Bosne i Hercegovine, da bi se svi koji žive u ovoj zemlji, bez obzira na vjeroispovijest, bez obzira na porijeklo, mogli osjećati udobno i sigurno.
To su ljudi koji će izgraditi budućnost za ovu zemlju, koja će biti bolja od njene prošlosti. I to je, vjerujem, najbolji spomenik životu Alije Izetbegovića.
Misli i molitve moje supruge i mene, i siguran sam, mnogih daleko izvan granica Bosne i Hercegovine, upućene su njegovoj porodici.
Ovo je bio život hrabrosti, proživljen dokraja.”
“Na ovom daru, zahvalimo Bogu. Neka mu je vječiti rahmet”, poručio je na kraju govora tadašnji Visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown.
(Vijesti.ba)