14.10.2024 / 06:09 Zanimljivosti - Istraživanje

Američki neuronaučnik savjetuje kako da efikasnije rješavate zadatke na poslu

Američki neuronaučnik savjetuje kako da efikasnije rješavate zadatke na poslu
Foto: Ilustracija

Neuronaučnik David Rock, osnivač i izvršni direktor američke kompanije NeuroLeadership Institute, istakao je da postoji jedna stvar koja pomaže uspješnim ljudima da ostvare svoje ciljeve.

Naime, kako je naveo, radi se o ljudima koji bolje upravljaju svojim mozgom.

On vjeruje da veoma uspješni ljudi bolje koriste svoju ograničenu sposobnost donošenja odluka. Osim toga, to su oni koji su "shvatili kada treba prestati da rješavaju probleme". Međutim, veoma je teško iskoristiti mozak na najoptimalniji način zbog toliko zadataka koji zahtijevaju vrijeme i pažnju. Rok ima nekoliko savjeta kako da dođete do tog najoptimalnijeg načina.

Pogledajte uzorke raspona pažnje

Kada pokušavate da bolje upravljate svojim mozgom, Rok predlaže da "obratite pažnju na svoju pažnju". On je ovo opisao kao uočavanje uzorka u kvalitetu razmišljanja tokom dana, piše Ekapija. Na primjer, primijetite da ste ujutru nevjerovatno fokusirani, a popodne nevjerovatno tromi.

Kao i mnogi, možda ste ujutru bistre glave jer se još niste suočili sa požarima koje ćete morati da gasite i zadacima koje ćete morati da preuzmete tokom dana na poslu. Do kraja smjene vaša glava može biti ispunjena raznim obavezama koje su nastale i može biti teško da se fokusirate.

Prvo uradite kreativne stvari

Kada vidite kvalitet svog razmišljanja, možete početi da planirate svoje radne aktivnosti u skladu sa tim. Ako vam je um najbistriji ujutru, iskoristite to vrijeme za dublje i složenije razmišljanje jer, kako tvrdi Rock, jednostavno možete bolje da se fokusirate i povećate produktivnost. Ostavite manje kreativnih zadataka za trenutke kada se možete više koncentrisati.

Za mnoge, Rock preporučuje da prvo obave kreativne zadatke, zatim one hitne i važne, a zatim se fokusiraju na mailove i sve ostalo. Mišljenja je da je na ovaj način moguće iskoristiti "najmoćnije momente mozga" za zadatke kojima su zaista potrebni.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo