Nakon 85 godina, ovo alpsko odredište trajno zatvara svoja vrata zbog nemogućnosti finansiranja sistema za proizvodnju vještačkog snijega, koji bi omogućio rad tokom cijele godine.
Od otvaranja davne 1939. godine, Alp du Grand Sere bio je popularno odredište za ljubitelje zimskih sportova. Ipak, posljednjih godina suočio se sa ozbiljnim problemima. Uprkos planovima obnove, koji su predviđali modernizaciju infrastrukture, uključujući zamjenu skijaških liftova i prilagođavanje ljetnjim turistima, skijalište nije uspjelo da obezbijedi potrebna sredstva za nastavak rada.
Skijalište je ove nedjelje i zvanično zatvoreno, uprkos ulaganjima od gotovo tri miliona eura u infrastrukturu od 2021. godine. Lokalne vlasti su dugo pokušavale da prikupe sredstva za vođenje skijališta, ali nakon brojnih neuspješnih pokušaja morale su donijeti odluku o zatvaranju. Opština Matejsin je 4. oktobra i zvanično potvrdila da više nije u mogućnosti da sama pokriva operativne troškove.
Zatvaranje izaziva nezadovoljstvo
Izabrani zvaničnici opštine Matejsin upravo su najavili trajno zatvaranje skijališta Alp du Grand Sere bez ikakvih pratećih planova. Ova odluka je neshvatljiva sa strateške tačke gledišta i otkriva ozbiljan nedostatak vizije, vještina i samopouzdanja da se uspješno završi projekat obnove i pretvori u prelazni pilot projekat – objavljeno je na stranici grupe za podršku "Alp du Grand Sere Tomorrow", prenosi Independent.
Na stranici se navodi da zatvaranje dovodi do gubitka najmanje 200 radnih mjesta i pokazuje okrutan nedostatak humanosti prema stanovnicima i farmerima doline Roazon, koji zavise od profita od zimskih sportova.
Zatvoreno više od 180 skijališta
Iako je Alp du Grand Sere najveće skijalište u sjevernim Alpima koje je prinuđeno da se zatvori, ono je dio šireg trenda u Alpima, gdje manja i skijališta na srednjim nadmorskim visinama sve teže opstaju zbog nepredvidivih snježnih uslova i uticaja klimatskih promjena. Prema riječima Pjera-Aleksandra Metralta, geografa sa Univerziteta u Grenoblu, više od 180 skijališta u Francuskoj zatvoreno je od 1970-ih godina, a jedan od glavnih razloga su upravo klimatske promjene.
Međunarodna skijaška i snowboard federacija (FIS) je početkom ovog mjeseca, zajedno s UN-ovim stručnjacima za vremenske uslove, upozorila da su skijališta širom svijeta suočena s egzistencijalnom prijetnjom zbog klimatske krize. Prošle sezone, 26 trka Svjetskog kupa je otkazano zbog loših vremenskih uslova, što je podiglo uzbunu o budućnosti zimskih sportova, prenosi Bankar.me sa portala Dnevno.
(Vijesti.ba)