Tužilac je vodio razgovore na najvišem nivou s ministrom pravde Davorom Bunozom, vršiteljicom dužnosti predsjednice Suda BiH Minkom Kreho, i glavnim tužiocem Tužilaštva BiH, Milankom Kajganićem. Razgovarali su o procesuiranju ratnih zločina u BiH i regionalnoj saradnji. Glavni tužilac Brammertz se takođe sastao s članovima Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), predstavnicima udruženja žrtava i pripadnicima diplomatskog kora.
Tužilac Brammertz i ministar Bunoza razgovarali su o bitnoj ulozi koju Ministarstvo pravde mora igrati u unapređenju regionalne saradnje neophodne za dostizanju pravde u vezi sa ratnim zločinima. Tužilac Brammertz je objasnio situaciju u vezi sa oko 500 osoba osumnjičenih ili optuženih za ratne zločine počinjene u BiH, a koje sada borave u drugim zemljama u regiji, prvenstveno u Hrvatskoj i Srbiji. Izvijestio je da je postigao dogovor s vlastima Hrvatske i Srbije da se takvi slučajevi prioritetno prebace, te da bi važno bilo takve predmete prenijeti već u fazi istrage. Tužilac Brammertz je ohrabrio Ministarstvo pravde BiH da pruži političku i tehničku podršku ovom procesu, uključujući dodjelu dovoljnih resursa Ministarstva. Također je pozvao Ministarstvo da se aktivnije bavi pitanjima zahtjeva za pomoć u predmetima ratnih zločina prema drugim zemljama u regiji, uključujući značajan broj neriješenih zahtjeva koji čekaju u Hrvatskoj.
Ministar Bunoza potvrdio je svoju posvećenost evropskim integracijama, što za Ministarstvo znači podršku ostvarenju pravde u predmetima ratnih zločina kao suštinskom dijelu vladavine prava i procesa pomirenja. On je izvjestio i o situaciji u vezi sa uvrštavanjem presuda izrečenih od strane MKSJ-a i Mehanizma u registar BiH. Također je potvrdio da će se zajedno sa kolegama ministrima iz regije angažovati na podršci regionalnoj saradnji u procesu dostizanja pravde u vezi sa ratnim zločinima. Tužilaštvo Mehanizma je zamoljeno da pomogne vlastima BiH u osiguravanju odgovornosti za počinioce ratnih zločina koji su pobjegli izvan regije, a tužilac Brammertz je potvrdio da je to prioritet i za njegovu kancelariju. Dogovoreno je da će operativna saradnja između Tužilaštva Mehanizma i Ministarstva pravde BiH biti osnažena kako bi se dodatno unaprijedila međunarodna saradnja u oblasti procesuiranja ratnih zločina.
Tužilac Brammertz i vršiteljica dužnosti predsjednice Suda BiH Minka Kreho razgovarali su o prijenosu potvrđenih optužnica protiv nedostupnih optuženika u zemlje regije. Vršiteljica dužnosti predsjednice Kreho izrazila je zahvalnost tužiocu Brammertzu za podršku u vezi sa tim pitanjem. Također je pozdravila zaključke VSTV-a da bi ovaj proces trebao biti prioritetno pokrenut i naglasila da će Sud BiH raditi ekspeditivno u tom pogledu. Tužilac Brammertz je čestitao Sudu BiH na okončanju gotovo 700 predmeta ratnih zločina od njegovog osnivanja, što je izuzetan uspjeh kako na regionalnom tako i na globalnom nivou.
Tužilac Brammertz i glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić razgovarali su o prijenosu istraga ratnih zločina protiv nedostupnih osumnjičenih u zemlje regije i o statusu procesuiranja ratnih zločina u BiH. Tužilac Brammertz je pozdravio rezultate koje je Tužilaštvo BiH postiglo posljednjih godina, posebno ističući odluku glavnog tužioca Kajganića da se istrage u složenim predmetima prioritetno sprovode. Glavni tužilac Kajganić izrazio je duboku zahvalnost za pomoć koju je Tužilaštvo Mehanizma pružilo Tužilaštvu BiH, uključujući odgovore na zahtjeve za dostavljanje dokaza, direktnu pomoć u predmetima i pripremu detaljnih dosijea. Potvrdio je da je podrška Tužilaštva Mehanizma bila i ostaje od vitalnog značaja za rad Tužilaštva BiH. Tužilac Brammertz i glavni tužilac Kajganić su se složili u vezi sa nastavkom jačanja saradnje njihovih kancelarija, kako bi postigli više pravde za što više žrtava iz svih etničkih zajednica.
Posjetom Sarajevu okončana je šira misija tužioca Brammertza u regiji, nakon što je ranije ovog mjeseca posjetio Hrvatsku, Srbiju i Crnu Goru.
Tužilac Brammertz će svoj sljedeći izvještaj podnijeti VSUN-u kasnije ove godine.
(Vijesti.ba)