U svom Paktu za budućnost, države članice UN-a obavezuju se na reformu Vijeća sigurnosti. U 39 tačaka navodi se da će biti uzeta u obzir "hitna potreba da se učini reprezentativnijim, inkluzivnijim, transparentnijim, učinkovitijim, demokratičnijim i odgovornijim".
Konkretno to znači da najmoćnije tijelo UN-a više ne bi trebalo odražavati poslijeratni poredak sila pobjednica, već kako se doslovce kaže "realnost sadašnjeg svijeta”. U New Yorku je njemački kancelar Olaf Scholz također pozvao na brzu provedbu reforme: "Sve više vidimo koliko je sadašnja struktura Vijeća sigurnosti nefunkcionalna. Zato se reforma mora konačno dogoditi sada."
Više fokusa na Afriku
Ali, to je lakše reći nego učiniti. Više od dva desetljeća postoje prijedlozi s tim ciljem, ali nikada nisu imali priliku biti odobreni od strane pet članica Vijeća sigurnosti koje imaju pravo veta. Pakt o budućnosti sada to ponovno pokušava uz podršku gotovo svih država članica UN-a. Pri tome je Afrika u Paktu za budućnost spomenuta kao prioritet. Afrička unija traži dva stalna mjesta u Vijeću sigurnosti, što podržava i glavni sekretar UN-a Antonio Guterres. Uostalom, milijarda ljudi živi u Africi. A na pola od svih sastanaka u Vijeću sigurnosti UN-a govori se o Africi, piše DW.
Pakt o budućnosti predlaže zastupljenost dodatnih, do sada nedovoljno zastupljenih regija u proširenom Vijeću sigurnosti: azijsko-pacifičku regiju, Latinsku Ameriku i Karibe. Zvuči kao tipičan UN-ov kompromis za čiju provedbu treba puno godina. Ipak stručnjak za UN Daniel Forti iz neovisnog think tanka "International Crisis Group" odluku o Paktu za budućnost smatra važnom prekretnicom: "Rasprava o reformi Vijeća sigurnosti sada se vodi mnogo ozbiljnije. Primjetan je novi zamah koji je prije samo nekoliko godina bilo teško primijetiti."
Nemogućnost dogovora u Vijeću sigurnosti
Tome je pridonio i loš imidž koji posljednjih godina prati Vijeće sigurnosti UN-a. U važnim pitanjima oko Ukrajine i Pojasa Gaze jedva da je bilo konstruktivnih pokušaja rješenja, ali je bilo dosta međusobnog blokiranja od strane članica Vijeća s pravom veta.
Stručnjak za UN Daniel Forti uvjeren je da će rasprava o reformama značajno napredovati u sljedeće dvije godine. No, on ne vjeruje da će Afrika uskoro dobiti dvije stalne članice Vijeća sigurnosti kao prvi korak u reformi: "Nerealno je da će afričke zemlje biti uzete u obzir u prvom koraku. Ako se Vijeće sigurnosti reformira, bit će to cjelokupni paket, a ne jedan korak."
Pogotovo jer Afrička unija još nije odlučila koje dvije afričke države trebaju postati stalne članice Vijeća sigurnosti.
(Vijesti.ba)