25.09.2024 / 09:57 Svijet - Najnoviji izvještaj

Naučnici pozivaju na zaustavljanje globalnog zagrijavanja: Uzrok razornim poplavama

Naučnici pozivaju na zaustavljanje globalnog zagrijavanja: Uzrok razornim poplavama
Foto: X
Klimatske promjene dovele su do dvostruko većih izgleda za pojavu obilnih kiša poput onih koje su prouzrokovale razorne poplave u srednjoj Evropi ovog mjeseca, navodi se u izvještaju u kojem autori pozivaju političare da djeluju kako bi zaustavili globalno zagrijavanje.

U najgoroj poplavi koja je pogodila centralnu Evropu u najmanje dvije decenije poginule su 24 osobe, zgrade su oštećene, mostovi srušeni, a šteta se procjenjuje u milijardama dolara.

Izvještaj World Weather Attributiona, međunarodne grupe naučnika koja proučava efekte klimatskih promjena na ekstremne vremenske prilike, pokazalo je da su četverodnevne padavine koje je donijela oluja Boris bile najveće ikada zabilježene u centralnoj Evropi, prenosi HINA.

Rečeno je da su klimatske promjene učinile takve kiše barem dvostruko vjerovatnijima i sedam posto jačima.

"Ove poplave naglašavaju razorne rezultate zagrijavanja uzrokovanog fosilnim gorivima. Sve dok se nafta, plin i ugljen ne zamijene obnovljivom energijom, oluje poput Borisa uzrokovat će još jače oborine, izazivajući poplave koje paralizuju ekonomiju", izjavila je Joyce Kimutai, koautorica studije i istraživačica na Grantham institutu pri Imperial koledžu u Londonu.

Iako je kombinacija vremenskih obrazaca oluje Boris - hladnog zraka u Alpama i vrlo toplog zraka iznad Sredozemnog i Crnog mora - neuobičajena, izvještaj pokazuje da su klimatske promjene učinile takve oluje intenzivnijima i vjerovatnijima.

Prema izvještaju, očekuje se da će se takva oluja pojaviti u prosjeku jednom svakih 100 do 300 godina u današnjoj klimi, toplijoj 1,3 stepena Celzija u odnosu na predindustrijsko razdoblje.

Međutim, rečeno je da će takve oluje rezultirati s najmanje pet posto više kiše i događati se oko 50 posto češće nego sada ako zagrijavanje u odnosu na predindustrijsko razdoblje dosegne dva setepena Celzija, što se očekuje u 2050-ima.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo