- U posljednja dva mjeseca, Microsoft je uočio značajan pomak u taktici ruskog uticaja koji odražava promjenjivo političko okruženje u SAD-u - napisao je glavni direktor Microsoftovog centra za analizu prijetnji Clint Watts u objavi na blogu kompanije.
Microsoft je otkrio da se Rusija okrenula prema kampanji potpredsjednice Harris, s glumcima koji su "širili izmišljene videozapise osmišljene za sijanje razdora i širenje dezinformacija" o njoj.
Fokus na njenoj kampanji odražava "strateški potez ruskih aktera s ciljem iskorištavanja bilo koje uočene ranjivosti novih kandidata", naveo je Watts.
Harris je zamijenila američkog predsjednika Joea Bidena na listi Demokratske stranke nakon što se 81-godišnjak povukao iz predsjedničke utrke u julu nakon katastrofalne debate protiv republikanskog kandidata Donalda Trumpa.
Međutim, krajem augusta i u septembru, Microsoft je uočio dvije ruske grupe, poznate kao Oluja-1516 i Oluja-167, kako koriste videozapise osmišljene da diskreditiraju Harris i potaknu kontroverzu oko njezine kampanje.
Jedan je video prikazivao napad navodnih pristaša Harris na navodnog sudionika Trumpovog skupa, dok je drugi koristio glumca za izmišljanje lažnih tvrdnji o njenoj umiješanosti u nesreću sa koje je pobjegla.
Drugi video prikazivao je lažni džambo plakat koji je iznosio lažne tvrdnje o njenoj politici.
- Kako se približavamo izborima, trebali bismo očekivati da će ruski akteri nastaviti koristiti kibernetičke posrednike i haktivističke grupe kako bi pojačali svoje poruke putem medijskih web stranica i društvenih kanala namijenjenih širenju političkog sadržaja koji izaziva podjele, namještenih videa i propagande poboljšane umjetnom inteligencijom - saopćio je Microsoft.
Američke obavještajne agencije rekle su u augustu da je Iran odgovoran za hakiranje Trumpove predsjedničke kampanje.
Microsoft je saopćio da je uticajni glumac povezan s Kinom također napravio videozapise koji kritiziraju Bidenovu administraciju i kampanju Kamale Harris.
(Vijesti.ba / FENA)