17.09.2024 / 14:11 Svijet - Ngozi Okonjo-Iweala

Šefica WTO-a traži još jedan mandat

Šefica WTO-a traži još jedan mandat
Ngozi Okonjo-Iweala / Agencije
Glavna direktorica Svjetske trgovinske organizacije (WTO) Ngozi Okonjo-Iweala zatražit će još jedan četverogodišnji mandat kako bi "dovršila posao" iz prethodne četiri godine, ...

... obilježene valom prepreka u međunarodnoj trgovini i neuspjelim pokušajima suspenzije patenata za proizvodnju vakcina protiv covida 19.

"Željela bih biti dio tog poglavlja u priči o WTO-u i spremna sam takmičiti se za mjesto" glavne direktorice, rekla je Okonjo-Iweala koja je imenovana na čelo Svjetske trgovinske organizacije u februaru 2021. Njezina kandidatura dolazi u obzir, prema propisima WTO-a, ako se ne prijave drugi kandidati i ako je prihvate sve države, napominje Reuters.

Okonjo-Iweala spada među rijetke lidere WTO-a koji su sklopili globalne trgovinske sporazume, uključujući prvi dio sporazuma o smanjenju subvencija za ribarstvo iz 2022. godine. Rezultati ovogodišnjeg sastanka na visokom nivou bili su ipak mršaviji i uključuju pristupanje samo dviju novih članica i poništavanje dogovora o odustajanju od digitalnih carina.

Posao je težak i geopolitičke napetosti među 166 članica WTO-a predstavljaju značajan izazov, naglasila je Okonjo-Iweala. "Teško je, vrlo teško. Ne mogu od toga pobjeći, ali to je posao koji me ujutro diže iz kreveta", kazala je, prenosi Hina.

WTO-ov prizivni sud za rješavanje trgovinskih sporova trenutno je blokiran budući da Washington još od kraja 2019. i mandata tadašnjeg predsjednika Donalda Trumpa blokira imenovanje sudaca. Aktuelni američki predsjednik Joe Biden nastavio je Trumpovu politiku, ali radi na prijedlogu reformi koje bi u konačnici mogle iznjedriti sistem za rješavanje sporova.

Mandat Okonjo-Iweala poklopio se i s valom protekcionizma i nizom trgovinskih prepreka i carina, uključujući američke i carine EU-a na niz proizvoda iz Kine. WTO je pokleknuo i u pitanju proizvodnje vakcina protiv covida 19.

Godine 2021. grupa članica na čelu s Indijom i Južnoafričkom Republikom zatražila je da se patentna zaštita vakcina privremeno suspenduje kako bi se omogućila proizvodnja širom svijeta. Kompromisni prijedlog, sastavljen u EU-om i SAD-om nije dobio podršku budući da su zemlje poput Britanije i Švicarske zastupale stav da farmaceutska istraživanja trebaju patentnu zaštitu.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo