Bećirović je na početku govora zahvalio turskom predsjedniku na podršci njegove zemlje BiH. Također je zahvalio Erdoganu i svim turskim zvaničnicima na podršci prilikom usvajanja Rezolucije o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici, koja je usvojena u Generalnoj skupštini Ujedinih nacija.
"Današnji razgovor sa uvaženim predsjednikom je bio jako sadržajan, prijateljski, a za BiH veoma ohrabrujuć'. Odnosi između dvije prijateljske države, Republike Turske i Bosne i Hercegovine, su prijateljski, saveznički i veoma uspješni. Želimo da ta saradnja u narednom periodu bude dodatno osnažena. Naše dvije države vežu neraskidive veze. One su historijske, kulturne, duhovne, a u zadnje vrijeme i sve jače ekonomske veze približavaju naše dvije prijateljske države. U tom smislu, konstatirali smo da od potpisivanja prvog trgovinskog sporazuma između naše dvije države do danas vanjsko-trgovinska razmjena između Bosne i Hercegovine i Turske ima ogroman rast. Zajednički smo se složili da je taj potencijal još veći i da u narednom periodu želimo da ta ekonomska saradnja i razmjena bude na još većem nivou. Ukupna vanjsko-trgovinska razmjena je od početnih stotinu i nešto miliona eura, danas dosegla gotovo jednu milijardu, a vjerujemo da u narednim godinama ta saradnja može biti i puno veća", rekao je Bećirović tokom zajedničkog obraćanja novinarima sa predsjednikom Erdoganom.
Dodao je da su konstatirali da treba dinamizirati i ubrzati aktivnosti na projektu autoputa Beograd - Sarajevo, kao i na drugim projektima u Bosni i Hercegovini.
Bećirović je iskoristio priliku da pozove turskog predsjednika da u narednom periodu posjeti Sarajevo i BiH.
"Posebno je za mene važno da smo saglasni da treba ojačati saradnju u oblasti odbrane. Tu imamo dobru saradnju između naših ministarstava, a razgovarali smo i o nekim konkretnim stvarima koje mogu biti od koristi i za Republiku Tursku i posebno za Bosnu i Hercegovinu. Predsjednik Erdogan je s pravom ukazao i na važnost Rezolucije o Srebrenici. Iduće godine, 11. jula 2025. godine, obilježavamo 30. godišnjicu počinjenog genocida u Bosni i Hercegovini. O tome i o pripremama vezano za obilježavanje 30. godišnjice razgovarali smo, također. I u narednom periodu ćemo o tome govoriti, a podsjećam, prvi put iduće godine Ujedinjene nacije će organizirati u svom sjedištu u New Yorku obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na počinjeni genocid nad Bošnjacima. Naša politika nije politika mržnje. Mi želimo da djelujemo preventivno kako se genocid nikada i nikome više ne bi ponovio", rekao je Bećirović.
Dodao je da je s Erdoganom također razgovarao o stradanju nedužnih civila u Gazi.
"Zastrašujuće je što se događa djeci, ženama i civilima u Gazi. Gaza je jedna ili, slobodno ću reći, možda i najveća sramota čovječanstva. Zato treba hitno zaustaviti ubijanja nedužnih civila, doći što prije do mira i pravde", kazao je Bećirović.
Na kraju je poručio kako je uvjeren da će se dobri i prijateljski odnosi između dviju zemalja u narednom periodu dodatno ojačati i u oblasti ekonomije, turizma, obrazovanja, zdravstva.
(Vijesti.ba)