Više od jedne trećine cjelokupnog stanovništva nekada ratom razorenog Istočnog Timora izašlo je u utorak na ulice u blizini glavnog grada Dilija kako bi proslavili misu s papom Franjom na pretposljednjoj stanici najdužeg putovanja 87-godišnjeg pape u inozemstvo do sada.
Više od 600.000 vjernika učestvovalo je u službi na otvorenom u blizini Dilija, saopćile su lokalne vlasti. Glavni grad ima oko 222.300 stanovnika. Cijela država broji 1,5 miliona stanovnika.
Desetine hiljada postrojilo se na ulicama na putu do službe, a drugi javni život je u suštini bio paraliziran.
Istočni Timor je nezavisan od Indonezije tek od 2002. To je jedna od jedine dve države u jugoistočnoj Aziji, zajedno sa Filipinima, sa većinskim kršćanskim stanovništvom. Kao rezultat kolonizacije od strane Portugala, gotovo svi stanovnici su katolici.
Sve državne institucije, uključujući škole, zatvorene su tri dana zbog papine posjete.
Uoči posjete bilo je pritužbi jer je vlada zaplijenila nekoliko hektara zemlje za misu na otvorenom. Nevladine organizacije su optužile da je preseljeno više od 180 porodica koje su se tu nastanile. Bilo je i protesta jer se troškovi ugošćavanja pape kreću u milionima. Veliki dijelovi stanovništva u Istočnom Timoru žive u siromaštvu. Franjo je u svojoj propovijedi pozvao ljude da ne napuštaju siromašne.
Na misi je bio i predsjednik José Ramos-Horta, koji je 1996. godine dobio Nobelovu nagradu za mir zajedno sa biskupom Carlosom Filipeom Ximenesom Belom.
Biskup se, međutim, sada smatra personom non grata nakon optužbi da je seksualno zlostavljao dječake. Ukorio ga je Vatikan i skoro da ga niko ne vidi. Međutim, Belo je i dalje popularan među velikim slojevima stanovništva. Franjo se u svojoj propovijedi nije osvrnuo na skandal.
Papa putuje u Singapur u srijedu, a u Rim će se vratiti u petak. Njegove prethodne stanice bile su Indonezija i Papua Nova Gvineja. Dvanaestodnevno putovanje dio je programa pape rođenog u Argentini za posjetu zemljama i ljudima daleko od Rima i na marginama društva.
(Vijesti.ba / FENA)