Prema karti koja je objavljena na Facebook stranici “Zdravlje je zakon”, a na kojoj se mogu pronaći sve informacije vezane uz propise koji u ovom bh. entitetu definiraju prodaju i upotrebu duhanskih proizvoda, najviše ugostiteljskih objekata u kojima je već nastupila zabrana pušenja nalazi se u Sarajevskom kantonu, i to njih 39.
Kanton Sarajevo
Slijede Tuzlanski i Zeničko-dobojski kanton sa po sedam ugostiteljskih objekata, Hercegovačko-neretvanski kanton s pet te Srednjobosanski i Unsko-sanski s po dva objekta.
Tuzlanski kanton
Jednim klikom na objavljenu kartu svi zainteresirani mogu vidjeti u kojem objektu mogu uživati u jelu i piću bez duhanskog dima. S druge strane, karta služi i pušačima kako bi selektirali u kojim im objektima nije dopuštena konzumacija cigareta.
Ugostitelji u FBiH imaju rok do sredine decembra kako bi prostore prilagodili uslovima propisanim zakonom odnosno pravilnikom o uslovima za posebne prostorije za pušenje koji je stupio na snagu 13. juna. Pravilnikom se propisuju specifični uslovi koje moraju ispunjavati prostori za pušenje u zdravstvenim ustanovama, aerodromima, ustanovama za služenje kazne i ugostiteljskim objektima.
Hercegovačko-neretvanski kanton
Pravilnik po poglavljima definira uslove koje pravne osobe moraju ispuniti ako žele dopustiti korištenje duhanskih proizvoda u okviru svog poslovanja. Propisano je da u ugostiteljskim objektima u kojima se isključivo poslužuje piće, a koji kvadraturom uslužnog prostora ne prelaze 50 m2, vlasnik ili druga odgovorna osoba može cijeli uslužni prostor odrediti kao prostor za pušenje, pri čemu tu mora biti istaknuta oznaka o dozvoli pušenja.
S tim da taj prostor mora imati ventilacijski sistem koji omogućuje najmanje 10 izmjena zraka na sat te se dovod i odvod zraka zagađenog duhanskim dimom iz pušačkog prostora u otvoreni prostor mora osigurati sistemom za filtriranje.
Kad su u pitanju veći objekti, vlasnik ili druga odgovorna osoba ugostiteljskog objekta, prema klasifikaciji i kategorizaciji u skladu s propisima može osigurati poseban prostor za pušenje odvojen od nepušačke zone.
Taj prostor za pušenje u ugostiteljskim objektima, među ostalim, mora ispunjavati uslove: prostor mora biti uređen tako da iz njega nije moguć protok zraka zagađenog duhanskim dimom u drugi prostor; površina prostora ne smije biti manja od 10 m2; prostor ne smije zauzimati više od 20 posto ukupne površine uslužnog prostora; prostor ne smije biti namijenjen prelasku u druge prostore; prostor ne smije obuhvaćati šank; u prostoru se ne smije konzumirati hrana; prostor za pušenje mora biti opremljen ventilacijskim sistemom i sistemom za filtriranje koji je dio prostora za pušenje i koji je fizički odvojen od drugog ventilacijskog sistema zatvorenog javnog prostora u kojem je prostor za pušenje.
Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana i duhanskih proizvoda FBiH na snazi je još od kraja maja, s tim da je za one na koje se odnosi pravilnik o uslovima za posebne prostorije za pušenje dan rok prilagodbe od šest mjeseci.
Kompletnu mapu pogledajte OVDJE.
(Vijesti.ba)