07.09.2024 / 23:46 Svijet - Neuspjeh

Kina nije uspjela osigurati olakšice za dugove brojnih afričkih zemalja

Kina nije uspjela osigurati olakšice za dugove brojnih afričkih zemalja
Foto: X.com

Kina ove sedmice nije uspjela osigurati olakšice za dugove koje su tražile brojne afričke zemlje, ali je obećala 360 milijardi juana (50,7 milijardi dolara) tokom tri godine u kreditnim linijama i ulaganjima.

Forum za kinesko-afričku suradnju (FOCAC) pokrenut 2000. godine preuzeo je pojačanu ulogu nakon pokretanja inicijative Pojas i put (BRI) predsjednika Xi Jinpinga 2013., čiji je cilj ponovno stvaranje drevnog Puta svile za drugu najveću ekonomiju svjeta i najvećeg bilateralnog zajmodavca Africi.

- Kina se vraća na čelo u smislu inozemnog raspoređivanja kapitala na tržištima u razvoju - kazao je Hasnain Malik iz Tellimera, dodajući da još nije na nivou od prije COVID-a.

Kina također nastoji koristiti FOCAC kako bi se suprotstavila rastućoj konkurenciji u Africi iz Sjedinjenih Država, Evropske unije, Japana i ostalih.

U Pekingu su se diplomati i delegati iz cijelog svijeta okupili u Velikoj dvorani naroda na Trgu Tiananmen dok su se čelnici iz više od 50 afričkih zemalja i kineski zvaničnici predvođeni Xijem okupili za grupnu fotografiju.

Novo finansijsko obećanje više je od onoga što je Peking obećao na posljednjem FOCAC-u 2021., ali ispod 60 milijardi dolara iz 2015. i 2018., koje su označile vrhunac kreditiranja Afrike u okviru Inicijative Pojas i put.

Tokom tih godina vrhunca, Peking je finansirao izgradnju cesta, željeznica i mostova. Presušivanje sredstava od 2019. ostavilo je, međutim, Afriku sa zaustavljenim građevinskim projektima.

Nova sredstva će ići za 30 infrastrukturnih projekata za poboljšanje trgovinskih veza, saopćila je Kina, ne navodeći pojedinosti.

Kontinent od 54 zemlje s više od milijarde ljudi ima godišnji deficit finansiranja infrastrukture koji se procjenjuje na 100 milijardi dolara, a potrebne su mu saobraćajne veze kako bi novi divovski panafrički trgovinski blok (AfCFTA) postao stvarnost.

Peking je posljednjih godina smanjio financiranje takvih projekata jer je fokus prebacio na "male i lijepe" projekte, uglavnom zbog vlastitih domaćih ekonomskih pritisaka i povećanja rizika duga među afričkim zemljama.

Upitan kako se nove obaveze uklapaju u trenutnu kinesku opreznu strategiju zajmova u inostrantvo, portparol ministarstva vanjskih poslova kazao je da nema protivrječja.

- O saradnji između Kine i afričkih zemalja, uključujući konkretnu provedbu projekata, razgovaraju i određuju obje strane - kazao je Mao Ning, portparol ministarstva vanjskih poslova na redovnoj konferenciji za novinare u petak, prenosi Reuters.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo