Ministar vanjskih poslova Republike Mađarske Péter Szijjártó početkom je sedmice tokom boravka u Sankt-Peterburgu u Rusiji rekao da će Mađari gladovati ako ostanu bez ruske nafte.
Međutim, Politico piše kako sve upućuje da se to ipak neće dogoditi. Prema tvrdnjama Evropske unije, Mađarskoj ne nedostaje nafte. Dapače, Budimpešti komšijske države nude još.
Što se onda događa? Mađarski premijer Viktor Orbán postupno gubi svoj ruski popust, tvrdi Politico. Mađarskoj je Evropska unija prije dvije godine dopustila da rusku naftu kupuje po cijenama koje su bitno niže od tržišnih. Ukrajina je taj aranžman ugrozila kad je u junu ove godine ruskoj energetskoj firmi Lukoil zabranila da svoje proizvode preko njezinog teritorija šalje u Evropsku uniju.
Odmah su Mađarska i Slovačka rekle da zbog toga neće moći namiriti svoje potrebe. Zatim su od Unije zatražile da interveniše. Nekoliko je posljednjih sedmica pokazalo da su ti strahovi bili neosnovani. Podaci analitičarske firme Argus Media kažu da su Mađarska i Slovačka u augustu zajedno primile 720 hiljada tona sirove nafte. U julu su primile 792 hiljada tona, a u junu 610 hiljada. Evropska je komisija ove sedmice dala sličnu procjenu.
Mađarska i Slovačka nisu upale u krizu jer druge ruske energetske kompanije svoju naftu Evropskoj uniji još uvijek mogu dostavljati preko Ukrajine. Uz to, Lukoil svoju naftu može prodavati posrednicima koji je zatim mogu prodati zemljama iz Unije. Konačno, predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković ponudio je početkom augusta premijerima Mađarske i Slovačke Viktoru Orbánu i Robertu Ficu da rusku naftu pribave preko Jadranskog naftovoda.
Politico navodi da niti jedna od tih alternativa nije jeftina te da bi Orbán zbog toga mogao imati problema.
On je, naime, niske nabavne cijene koristio kako bi povećao profite države i mađarskih naftnih firmi te snizio cijene goriva. Uz to, Mađarska je svoje naftne viškove prodavala po nemalim cijenama. Ilona Gizińska, stručnjakinja za mađarska pitanja u Centru za istočne studije, varšavskom trustu mozgova, rekla je da je mađarski energetski gigant MOL 2022. zabilježio rekordne profite.
Mihajlo Gončar, predsjednik kijevskog trusta mozgova CGS Strategy XXI, procjenjuje da je Mađarska Lukoilovu naftu kupovala po cijeni koja je bila 20 posto niža od tržišne. Gončar je rekao da će sankcije koje je Ukrajina nametnula Lukoilu smanjiti prihode koje ubiru ljudi bliski Orbánu.
Malo ko u EU ima sluha za spomenute mađarske žalopojke. Ustupci koji je Brisel dao Budimpešti trebali su biti privremeni, a ona ih je iskoristila kako bi uvoz ruskog plina 2022. povećala za 50 posto u odnosu na 2021. godinu te potpisala nove ugovore s ruskom energetskom tvrtkom Gazprom, prenosi Jutarnji.hr.
"Mađari su imali dovoljno vremena za prilagodbu. To je sad stvar volje. Mađarska je Mađarskoj na prvom mjestu", rekao je jedan evropski diplomat Politicu. Olena Lapenko iz kijevskog trusta mozgova DiXi Group rekla je da Ukrajina postala nestrpljiva te da je odlučila da više ne može čekati da Mađarska i Slovačka pronađu druge dobavljače energije.
Orbán je dugo tvrdio da je njegova bliskost s Kremljom ekonomska nužnost. Mađarski je premijer glasove na izborima izborio sa pomoću energetskih subvencija, pristupačnih cijena goriva i niskih računa za struju. Međutim, visoka inflacija koja muči Mađarsku - 2023. iznosila je 17,5 posto - neke je Orbánove glasače natjerala da preispitaju svoju lojalnost mađarskom premijeru.
Povrh toga, Mađarska Uniji zbog kršenja njezinih pravila za postupanje s azilantima duguje 200 milijuna. Ako ih uskoro ne uplati na njezin račun, Brisela bi joj mogao "sjesti" na buduće isplate koje su joj prijeko potrebne.
Politico navodi da je ovo jedan od najvećih izazova s kojima se Orbán suočio tokom svih svojih mandata na čelu Mađarske.
(Vijesti.ba)