01.09.2024 / 09:15 Svijet - Vještice iz Buče

Žene preuzimaju ključnu ulogu u odbrani ukrajinskog neba

Žene preuzimaju ključnu ulogu u odbrani ukrajinskog neba
Foto: Evgeniy Maloletka

Tek dva mjeseca otkako se pridružila protuzračnoj odbrani (PZO), 27-godišnja Angelina je usavršila vojničku vještinu. Bila je za volanom kamiona sa protivavionskim mitraljezom, pjevajući ukrajinsku pjesmu o pobuni.

Ispod drvoreda u blizini kijevskog predgrađa Buča, ona i njena jedinica od pet žena postavile su oružje i čekale. Pucale su dok ruska bespilotna letjelica Shaheed nije oborena i tako su eliminirale još jednu prijetnju svakodnevnom životu u Ukrajini, piše AP.

Oboranje drona joj donosi radost. “To je samo nalet adrenalina”, rekla je Angelina, koja je, kao i druge žene u jedinici, dala izjavu pod uvjetom da se koriste samo njihova imena, u skladu sa vojnom politikom.

Žene se, kako to piše agencija AP, sve više pridružuju dobrovoljnim mobilnim jedinicama odgovornim za obaranje ruskih dronova koji terorišu ukrajinske civile i energetsku infrastrukturu dok se sve više muškaraca šalje na istok na liniju fronta.

Dok žene čine samo mali dio oružanih snaga države, njihova služba je od vitalnog značaja. Sa desecima hiljada muškaraca koji se navodno regrutiraju svakog mjeseca, žene su počele obavljati tradicionalno muške uloge.

Približno 70 žena je regrutirano u odbrambenim snagama Buče posljednjih meseci za operacije protiv bespilotnih letjelica, rekao je komandant teritorijalne odbrane te oblasti pukovnik Andrij Velarti.

To je dio nacionalne akcije za privlačenje žena dobrovoljaca sa skraćenim radnim vremenom da popune redove lokalnih odbrambenih jedinica. Žene dolaze iz svih sfera života. Od samohranih majki do ljekara poput Angeline, a nazivaju sebe “vješticama iz Buče”, piše AP.

Neke od njih su bile motivirane da se jave kao dobrovoljci zbog ruskog masakra stotina stanovnika Buče tokom višemjesečne okupacije predgrađa Kijeva od strane ruskih trupa ubrzo nakon invazije u februaru 2022. Tijela muškaraca, žena i djece ostavljena su na ulicama, u kućama i u masovnim grobnicama.

“Bile smo ovde i vidjele te strahote”, rekla je Angelina, koja je liječila ranjene stanovnike, uključujući djecu, tokom ruske okupacije.

Kada je u junu tokom vožnje sa svojom prijateljicom Olenom, također doktoricom, na autoputu primijetila znak koji poziva regrute, nisu oklijevale da se prijave.

“Pozvale smo i odmah nam je rečeno ’Da, dođite sutra‘”, rekla je ona.

Na treningu u šumi ovog mjeseca, žene regruti u rasponu od 27 do 51 godine testirane su koliko brzo mogu sklapati i rastavljati puške. “Imam osmake koji to mogu bolje uraditi”, vikao je njihov instruktor.

Regruti su podučavani o raznovrsnom oružju i minama, taktikama i kako da otkriju ruske infiltratore. Njihove vještine prilagođene su ratu u kojem se metode njihovog neprijatelja uvijek menjaju.

“Ne treniramo ništa manje od muškaraca”, rekla je Lidija, koja se pridružila prije mjesec dana.

Tridesetčetvorogodišnja prodavačica sa četvoro djece, Lidija, rekla je da je njen glavni motiv bio da učini svoj dio u zaštiti svoje porodice. Njena deca je drugačije gledaju otkako je počela nositi vojničke uniforme.

“Uvijek sam bila najbolja za njih, ali sada sam najbolja na malo drugačiji način”, rekla je ona.

Lidija je 31. jula bila na dužnosti kada je Rusija lansirala 89 dronova. Isvi su uništeni. Te je noći bila pomoćnik mitraljezaca.

“Spremili smo se, otišli ​​smo na poziv, otkrili smo da ima mnogo ciljeva širom Ukrajine”, rekla je ona. “Imali smo uređaje za noćno osmatranje tako da je bilo lako uočiti metu”.

Šta je osjećala dok je njena jedinica oborila tri drona? “Radost i neki ružan okus”, rekla je Olena.

Kada je sunce izašlo, Angelina i Olena su skinule svoju tešku borbenu opremu i otišle u bolnicu. Još jedna smjena, ovog puta na odjeljenju intenzivne njege u bolnici u kojoj rade, trebala je početi.

Do ponoći bi se vratile blizu drvoreda, čekajući nadolazeće ruske dronove. “Danas sam spavala dva sata i 40 minuta”, govori Olena.

Njihovi momci su vojnici, a Angelina je svog upoznala u bolnici gdje se oporavljao od rane iz borbe. Veliki broj ranjenih ukrajinskih vojnika bio je jedan od razloga zašto je odlučila da se prijavi kao dobrovoljac.

“Da nam približimo pobjedu. Ako možemo učiniti nešto da pomognemo, zašto da ne?” rekla je,

Angelinin momak brine svaki put kada je ona na dužnosti i oglasi se alarm za zračni napad. Šalje joj poruke, “budi oprezna”, a kada se završi, “piši mi” uprkos tome što je mnogo strašnije na prvim linijama, kazala je ona.

Napadi ruskih dronova obično su intenzivniji noću, ali dnevni napadi su jednako smrtonosni. Jedinica provodi cijele noći vozeći se naprijed-nazad od svoje baze u šumi do pozicije.

Ponekad stoje satima čekajući da pucaju.

“Nema ništa lako u tome. Da biste ga oborili, morate stalno trenirati”, rekla je Angelina. “Moram stalno trenirati, uključujući i na simulatorima”.

Njihov komandir voda, samouvjerena žena sa dugom pletenicom, svake sedmice vodi obuku iz streljaštva, vještina napada i medicine na ratištu.

Nema razlike između volontera i volonterki, rekla je.

“Od trenutka kada dođemo da služimo, potpišemo ugovor, mi više nismo žene, mi smo vojnici”, rekla je. “Moramo raditi svoj posao i muškarci to također razumiju. Ne dolazimo ovdje da sjedimo i kuhamo”.

“Imam osjećaj da bi djevojke i ja oborili ove dronove golim rukama, štapom, ako bi morali. Bilo šta da ih spriječimo da padnu na našu djecu, prijatelje i porodicu”.

Žene u pokretnim jedinicama dežuraju svaka dva-tri dana. Rade u grupama po pet, sa mitraljescem, pomoćnikom, podrškom, vozačem i komandirom.

Što više žena bude obučavano da se pridruži redovima snaga teritorijalne odbrane, nebo Ukrajine će biti sigurnije, rekla je Angelina.

“To znači da mogu makar malo doprinijeti tome da moja majka mirno spava, da moja braća i sestre mirno idu u školu i da se mirno sretnu sa prijateljima”, kaže Angelina.
(Vijesti.ba)

Izdvajamo