27.08.2024 / 15:11 BiH - Konačno zajedno

Afganistanska porodica se konačno ponovo okupila u Švicarskoj uz pomoć IOM-a

Afganistanska porodica se konačno ponovo okupila u Švicarskoj uz pomoć IOM-a
Foto: IOM

"Nedostaju mi ​​moja djeca, jedva čekam da ih vidim", kaže Amir* (promijenjeno ime zbog zaštite identiteta) dok čeka na sarajevskom aerodromu da mu se otvore kapija da započne svoju novu budućnost.

Priznaje da od uzbuđenja nije spavao cijelu noć.

Zahvaljujući IOM-u Bosne i Hercegovine i švicarskom programu spajanja porodice IOM-a Švicarske, nakon višemjesečne razdvojenosti, Amir će konačno vidjeti svoje najmilije - suprugu, sina i kćer.

"Moja kćerka je imala samo 40 dana kada sam je posljednji put video - siguran sam da je toliko porasla", kaže on pun emocija.

Priznaje i da je svoju porodicu posljednji put vidio u oktobru prošle godine, a od tada se sva njihova komunikacija odvija putem video poziva na društvenim mrežama.

Ovaj 30-godišnjak je prije tri godine napustio rodni Afganistan zbog neizvjesnog života. Radio je u poljoprivredi, ali je zbog teških okolnosti bio primoran da emigrira.

Njegova porodica je neko vrijeme ostala u Turskoj, gdje je Amir radio u fabrikama u nadi da će omogućiti bolji život svojim najmilijima. Tamo mu je rođena kćerka. Na kraju su on i njegova supruga morali doći do spoznaje da će, budući da im je ponestalo novca da se presele zajedno, morati ići na dvije odvojene rute migracije.

Njegova supruga je preko Italije stigla do Švicarske, dok je on u Bosnu i Hercegovinu stigao preko Bugarske. Ostao je u šumi na granici između EU i BiH, pokušavajući ilegalno preći granicu, ali bezuspješno.

Njegova supruga, međutim, nije odustala.

Neumorno je slijedila svoju ideju ponovnog ujedinjenja, polažući sve svoje nade u dobivanje izbjegličkog statusa.

Odlučno je uspjela i pronašla organizacije koje su bile spremne pomoći. Zahvaljujući svojoj odlučnosti, naišla je na podršku Švicarskog državnog sekretarijata za migracije (SEM) i Caritas Neuchâtel-a, koji je potom kontaktirao IOM u Švicarskoj. Odatle je IOM Švicarska kontaktirao IOM Bosne i Hercegovine i zajedno su pronašli rješenje kroz privremeni centar i supruga je konačno pozvala Amira* da mu objasni šta da radi.

"Bio sam u šumi između Hrvatske i Bosne i Hercegovine kada me supruga nazvala sa vijestima i rekla da dođem u Bihać, u privremeni prihvatni centar. Tamo sam dobio svu potrebnu podršku. Nakon pet dana zahvaljujući IOMBiH-u, prebačen sam u TRC Blažuj u Sarajevu, gdje sam ostao do leta za Švicarsku“, kazao je Amir*.

„Znam malo njemački – učim ga već neko vrijeme – a moja supruga sada dobro govori francuski. Takođe, oboje aktivno radimo na poboljšanju jezičkih vještina kako bismo se bolje pripremili za uspješnu integraciju. Odlučni smo da obezbijedimo našoj djeci bolju budućnost i jednake mogućnosti“, kaže on.

Tokom ove tri godine izgubio je skoro sva dokumenta; u trenutku traženja pomoći imao je samo ličnu kartu, koja je srećom bila dovoljna za početak procesa spajanja porodice.

Uz pomoć IOM-a, Švicarske ambasade u Sarajevu i Beču te Službe za poslove sa strancima, Amir* je ponovo spojen sa svojom porodicom i bezbjedno je došao u Švicarsku.

Cijeli proces je trajao nešto više od dva mjeseca.

Amir* priznaje da nikada ne bi napustio svoju zemlju da mu život nije bio ugrožen. Ali sada se osjeća kao da je cijeli svijet njegov dom, kada je njegova porodica konačno na okupu.

Redovni migracioni putevi i spajanje porodice su od suštinskog značaja za human i uredan sistem migracije, smanjujući rizik od eksploatacije i promovišući globalnu stabilnost.

Omogućujući sigurnu, regulisanu migraciju, ovi putevi omogućavaju migrantima da ekonomski i socijalno doprinesu zemljama svoje destinacije, istovremeno održavajući svoje osnovno pravo na porodični život.

Omogućujući ponovno ujedinjenje porodica, države mogu promovisati mentalno i emocionalno zdravlje migranata, smanjiti ranjivost i izgraditi otporna društva.

Širenje ovih puteva usklađeno je s međunarodnim obavezama kao što je Globalni dogovor za sigurnu, urednu i regularnu migraciju i doprinosi postizanju ciljeva održivog razvoja, od koristi migrantima, njihovim porodicama i društvu u cjelini.


* Ime je promijenjeno radi zaštite identiteta osobe.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo