Predstavnik Kine naveo je kako se "mora zadržati mir i stabilnost te ubrzati integracija u EU, koja mora dobiti podršku cijele međunarodne zajednice".
Također je pozdravio izbore koji pokazuju inkluzivnost, ali i da su se etničke grupe suzdržale, kako navodi, teške atmosfere.
"Brine nas da već neko vrijeme procesi u BiH zaista pojačava prijetnju jedinstvu. Procesi se suočavaju s političkim podjelama i sve to postaje mnogo složenije. Pozivamo etničke grupe da se uključe u dijalog i da sačuvaju političku stabilnost", kazao je.
Komentirajući rad rad visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta naveo je kako "ostaju zabrinuti zbog kontroverzi kada je u pitanju upotreba bonskih ovlasti.
"Schmidt često koristi bonske ovlasti i time se dovodi do većih podjela. Sve je to jedna kontroverza. Upliće se u rad BiH. To su pitanja na koja trebaju utjecati sami građani, pogotovo kada je riječ o bonskim ovlastima", naveo je.
Rad visokog predstavnika je kritikovao i ruski predstavnik koji smatra da je "direktna prijetnja stanje koje su formirale zapadne sile oko dejtonskog sporazuma što bi moglo dovesti do eskalacije i ugroziti krhak mir".
Osvrnuo se na usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici, te zalaganja Njemačke navodeći kako "ni pola BiH nije bilo za usvajanje te rezolucije".
"Cilj je centralizacija BiH da se pretvori u unitarnu zemlju Zapada. Kao odgovor za sve probleme navode se euroatlantske integracije. Smiješno je to čuti od NATO-a nakon onoga što su radili na Balkanu kada su bacali bombe sa osiromašenim uranijom na civile", dodao je ruski predstavnik pa se ponovo okrenuo Schmidtu i OHR-u.
"Ovaj ured je davno iscrpio svoju funkciju i sada je relikt kolonijalne politike i treba ga što prije zatvoriti, kritike protiv OHR-a rastu čak i u onim dijelovima zemlje gdje je OHR radio u njihovim interesima. Budućnost BiH treba biti u rukama naroda BiH", zaključio je..
On je mišljenja da RS nije remetilački faktor i da ne postoje prijetnje po suverenitet Bosne i Hercegovine.
Poruke predstavnika Velike Britanije i SAD-a su sličnog narativa.
Predstavnik SAD-a rekao je kako ova zemlja podržava put BiH u Evropsku uniju i sve napore na tom putu.
"Koristiti ćemo sve naše instrumente na rapsolaganju da ne dopustimo djelovanje svima onima koji podrivaju Dejtonski sporazum", rekao je pa dodao:
"Uzbunila nas je nedavna retorika koja podriva teritorijalni integritet BiH, moramo nastaviti šititi isntitucije BiH od kojih koji žele da ih oslabe secesijom."
Također, pružena je snažna podrška aktivnostima Uredu visokog predstavnika i Visokom predstavniku Christianu Schmitu u provođenju reformi i korištenju svih mehanizama na tom putu, uključujući i bonske ovlasti, sa čime se složila i predstavnica Velike Britanije.
"Izražavam Schmidtu zahvalnost na najnovijem izvještaju. Reforme će pomoći u ostvarenju EU aspiracija Bosne i Hercegovine. Potičemo na osiguranje napretka na tri kritična koraka koja će osigurati prosperitet za sve. Zabrinjava nas secesionistička retorika RS-a čiji je cilj ugroziti jedinstvo države. Takav primjer je predloženi sporazum o mirnom razdvajanju", kazala je ona te pozdravila i nedavno nametnute izmjene izbornog zakona.
"Ova mješovita slika ukazuje na neophodnost nastavka djelovanja visokog predstavnika. Trebamo nastaviti promovirati domaću odgovornost. Pozdravljamo promjene izbornog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik. Važno je naglasiti da BiH jeste i mora ostati jedinstvena, suverena i multietnička zemlja. Ujedinjeno Kraljevstvo poziva sve političare da ostave po strani razlike te da rade zajedno u pravcu stabilne i prosperitetne budućnosti građana", rekla je o izbornom zakonu.
Također, osvrnula se i na usvajanje tzv. svesrpske deklaracije koji nisu u sladu sa Dejtonom.
"Brinu nas elementi svesrpske deklaracije koji nisu u skladu s Dejtonom. Sa žaljenjem primjećujemo nastavak poricanja genocida i slavljenja ratnih zločinaca. Tome nema mjesta u multietničkom društvu", mišljenja je.
(Vijesti.ba)