Davanje saglasnosti za ratifikaciju Međunarodnog sporazuma između Evropske unije, s jedne strane, i Bosne i Hercegovine, s druge strane, o učešću Bosne i Hercegovine u programu Unije Digitalna Evropa, sutra je posljednja, 25. tačka na dnevnom redu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Sporazum je uime Evropske unije potpisao komesar za unutrašnje tržište EU Thierry Breton u Brisleu 14. maja, a ministar prometa i komunikacija BiH Edin Forto je svečano potpisao dokument 4. juna u Sarajevu. Prethpodno je Predsjedništvo BiH prihvatilo sporazum na sjednici 4. aprila.
Program Digitalna Evropa, s budžetom od 7,5 milijardi eura za period 2021 -2027. godine, ima za cilj jačanje infrastrukture i kapaciteta u ključnim oblastima kao što su superračunarstvo, vještačka inteligencija, cyber sigurnost i digitalne vještine. Ovaj sporazum će omogućiti pravnim i fizičkim licima u Bosni i Hercegovini da apliciraju za bespovratna sredstva Evropske unije u oblasti digitalizacije i to pod istim uslovima pod kojim će se prijavljivati i aplikanti iz cijele Evrope.
Na svečanom potpisivanju sporazuma u Sarajevu, šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH, ambasador Johann Sattler izjavio je da Digitalna Evropa predstavlja ambicioznu viziju EU za budućnost u kojoj svaki građanin, svaka kompanija i sve javne usluge u Evropi mogu iskoristiti prednosti digitalnih tehnologija.
On je tom prilikom istaknuo da potpisivanje sporazuma o pridruživanju programu Digitalna Evropa pruža značajnu priliku za Bosnu i Hercegovinu da unaprijedi svoju digitalnu transformaciju u gotovo svim sektorima ekonomije i društva, uključujući digitalizaciju javnih usluga.
- Zadovoljstvo mi je što će Bosna i Hercegovina, kao zemlja čija je budućnost u EU, učestvovati u Programu koji će podsticati istraživanje i inovacije, što je od ključne važnosti za korištenje visoko sofisticiranih tehnologija i vještina, kao što su umjetna inteligencija i računarstvo visokih performansi. To je jedini način za osiguranje uspjeha u globalnom tržišnom natjecanju. Digitalni inovacioni hubovi, koji su u Bosni i Hercegovini pilotirani zahvaljujući podršci EU, dobar su primjer pomoći malim i srednjim preduzećima u procesu digitalne transformacije - rekao je tom priilikom Sattler.
- Sustižemo regiju. Otvaramo evropsku kasu za BiH firme, univerzitete, institute i državne institucije. Zato će pridruživanje programu Digitalna Evropa značajno doprinijeti zajedničkim ciljevima, vrijednostima i snažnim vezama između Bosne i Hercegovine i Evropske unije u oblasti digitalnih tehnologija. Mala i srednja preduzeća, posebno, će imati velike koristi - istakao je ministar Forto prilikom potpisivanja.
Nakon ratifikacije, sporazum bi trebao stupiti na snagu 1. januara.
(Vijesti.ba / FENA)