Oni su uposlenicima Nacionalne univerzitetske biblioteke BiH pružili nesebičnu podršku. Njihovo saopćenje prenosimo u cjelosti:
"Skoro tri decenije nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, sedam ključnih institucija od općeg značaja za državu Bosnu i Hercegovinu opstaju zahvaljujući isključivo donacijama, nesigurnim grantovima i entuzijazmu njihovih predanih zaposlenika. U trenucima kada Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine prijeti zatvaranje, Memorijalni centar Srebrenica izražava svoju punu podršku zaposlenicima ove značajne institucije u njihovoj borbi za opstanak.
Zaposlenici NUB BiH su nesebično dali svoj doprinos uspostavljanju bibliotečke baze prikupljene građe u biblioteci Memorijalnog centra Srebrenica, čime su iskazali izuzetnu kolegijalnost i spremnost da pomognu drugim institucijama u očuvanju zajedničkog kulturnog naslijeđa.
U ovim teškim vremenima, Memorijalni centar, kao institucija koja duboko razumije koliko je rad institucija kulture zavisan od donacija i grantova, čvrsto stoji uz zaposlenike NUB-a BiH u njihovim opravdanim zahtjevima za trajno rješenje finansiranja Biblioteke, ali i drugih srodnih institucija s kojima Memorijalni centar Srebrenica aktivno sarađuje.
Svjesni težine i odgovornosti prikupljanja i čuvanja muzejske, arhivske i bibliotečke građe, ne želimo dozvoliti da nečiji trud bude uzaludan. Kulturna baština svih naroda u Bosni i Hercegovini, pohranjena u ovoj i drugim ugroženim institucijama kulture, predstavlja dovoljno važan razlog da svi zajedno obratimo pažnju na ovaj problem i podržimo one koji se bore za njegovo rješenje.
Pozivamo nadležne institucije da hitno pokrenu procese koji će osigurati dugoročno finansiranje i rješavanje pravnog statusa za nesmetan rad zaposlenika NUB-a BiH, te da prekinu sistemsko urušavanje državnih institucija koje čuvaju našu zajedničku historiju i identitet."
(Vijesti.ba)