22.08.2024 / 23:30 BiH - Značajan korak

U Hutovom blatu uklonjena prepreka za obnavljanje migracija riba

Javno preduzeće „Park prirode Hutovo Blato“, u saradnji sa Udrugom Dinarica Mostar, s ponosom najavljuje početak značajnog ekološkog projekta usmjerenog na uklanjanje nefunkcionalnih barijera za ribolov unutar parka.

Ova inicijativa je veliki korak prema obnovi prirodnih migracijskih ruta endemskih vrsta riba, posebno neretvanske podustve (Chondrostoma knerii), što je ključno za bioraznolikost parka i lokalnu baštinu.

U proteklom periodu uklonjena je prva od ukupno devet barijera planiranih za uklanjanje na području parka prirode Hutovo Blato. Ovim postupkom vrši se obnova migracijskih ruta za endemske riblje vrste što u konačnici ima presudnu ulogu za bioraznolikost područja. Ovo je prvi slučaj uklanjanja vještačkih barijera u Bosni i Hercegovini.

Projekt je podržan je od strane Europskog programa za otvorene rijeke (European Open Rivers Programme), koji se fokusira na stvaranje rijeka slobodnog toka sa zdravim, raznolikim i povezanim ekosustavima diljem Europe, u kojima uživaju, cijene ih i štite zajednice koje o njima ovise.

“Uklanjanje ovih barijera je dugo očekivana prekretnica u našim kontinuiranim naporima da očuvamo i unaprijedimo ekološki integritet Hutova Blata. Ove barijere, izgrađene prije više od stoljeća, značajno su poremetile prirodne migracijske obrasce naših endemskih vrsta riba. Uklanjanjem ovih barijera, želimo obnoviti prirodni tok naših vodenih putova, što je od suštinskog značaja za mrijest i opće zdravlje ovih ribljih populacija.” izjavio je Nikola Zovko, direktor Parka prirode Hutovo Blato.

Projekt uključuje uklanjanje devet umjetnih barijera koje su prvotno izgrađene za hvatanje riba tijekom njihovih migracijskih putovanja. Te su barijere sada obrasle vegetacijom i akumulirale slojeve mulja i otpada, što ih čini velikim preprekama za migracijske ribe.

“Uklanjanje ovih barijera nije samo rušenje. Zahtijeva precizno planiranje i izvođenje kako bi se osiguralo da ne uzrokujemo daljnje poremećaje u ekosustavu. Korištenje amfibijskih vozila i opreme za jaružanje bit će ključno za pristup i uklanjanje ovih barijera. Tim Udruge Dinarica je posvećen izvršavanju ovog projekta s najvećom pažnjom kako bi zaštitili prirodna staništa parka.” naglasio je Zoran Mateljak iz Udruge Dinarica, tehnički voditelj radova na uklanjanju barijera.

Radovi na uklanjanju provodit će se prvenstveno tijekom ljetnih mjeseci kada su uvjeti najpovoljniji. Ovo vrijeme je ključno za minimiziranje utjecaja na okoliš i osiguranje sigurnosti i učinkovitosti operacija. Očekuje se da će projekt značajno poboljšati ekološku ravnotežu parka omogućujući endemskim vrstama riba da dosegnu svoja mrjestilišta, čime će se povećati njihove populacije.

Ova inicijativa je rezultat suradnje između Javnog poduzeća „Park prirode Hutovo Blato“ i Udruge Dinarica koja s Javnim poduzećem „Park prirode Hutovo Blato“ uspješno surađuje više od 15 godina, a koja je bila ključna u razvoju tehničkih aspekata i procjena utjecaja na okoliš za projekt. Partnerstvo naglašava zajedničku posvećenost očuvanju prirodne baštine delte Neretve i promicanju održivih ekoloških praksi.

Lokalne zajednice i relevantna administrativna tijela pokazali su snažnu podršku ovom projektu, prepoznajući njegov značaj za ekološku i ekonomsku dobrobit regije. Očekuje se da će obnovljene riblje populacije donijeti dugoročnu korist, uključujući poboljšane mogućnosti za ekoturizam i očuvanje lokalnih kulturnih praksi vezanih uz ribolov.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo