Opština Kladanj je od početka požara, uključila sve raspoložive resurse i snage da ugasi požar na deponiji, a u pomoć su pritekli i vatrogasci iz cijelog kantona.
Dnevno se sa najmanje 12 cisterni gasio požar. Nažalost, požar nije ugašen. Tih dana su na deponiju utrošene ogromne količine vode, ali voda nije uspjela napraviti veliki rezultat. Poslije toga su angažovana javna i privatna preduzeća.
„Sada zapisamo deponiju zemljanim materijalima kako bi probali ugušiti vatru koja gori u dubini i spriječili daljnje širenje. Deponija je u ovom momentu relativno stabilna, ali je ovo ogroman i prezahtjevan posao za jednu lokalnu zajednicu kao što je naša“- objasnio je Senad Šarić, pomoćnik načelnika za civilnu zaštitu i komunalne poslove Kladanj. Požar na deponiji je lokalizovan prvih dana te ne postoji mogućnost širenja na okolno područje.
Zbog gustog dima koji se širi iznad Kladnja, građanima je izdato saopštenje da se ne zadržavaju u blizini deponije radi mogućeg trovanja otrovnim dimom. Međutim, šta da rade oni koji žive u blizini poput mještana Starića na čijem je području deponija?
„Najugroženija su okolna naselja Gojsalići, Starić, Gojakovići. Zavisi od strujanja zraka, dim se proširi i na desetak kilometara dalje.
Po informacijama koje imam, jedna porodica je napustila svoj dom. Borimo se sa tim“- rekao je Samir Salihović, predsjednik Mjesne zajednici Starići koja ima oko 1.300 stanovnika.
Opštinski načelnik Jusuf Čavkunović tvrdi da je emisija dima smanjena za nekih 50 odsto.
„Sužavamo gorivu površinu na deponiji. Trebat će dosta truda i materijala da se ugasi. U komunikaciji smo sa Kantonalnim civilnim štabom, a uključila se i Federalna civilna zaštita te dostavila maske neophodne za učesnike u gašenju požara. Tražimo modus da ovo saniramo“- naglasio je načelnik.
Inače, Opština Kladanj tražila ja od nadležnih da se angažuje helikopter za gašenje požara, ali zahtjev je odbijen zbog mogućnosti eksplozije metana.
(Vijesti.ba)