Najprije, željeli su istaći da su ponosni što su na usluzi sve ove godine, te da se nisu umorili u radu sa njihovim dragim sugrađanima.
"Ali pošteno govoreći, umorni smo od traženja svojih prava, a još umorniji od ignorantskog odnosa naše direktorice Jasne Musić Husejinbegović, koja svojim floskulama samo kupuje vrijeme u kojem ubire iznadprosječnu platu za naše uslove."
Naime, uposlenici ističu kako im je, nakon imenovanja na mjesto direktorice Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, Jasna Husejinbegović Musić obećala povećanje plate od 8%, koje, kako navode, nije ispunjeno.
"Iako je više od godinu dana provela na rukovodećem mjestu, ona još uvijek nije ispunila svoje obećanje. Veliki broj sastanaka smo održali i pokušali održati (više puta nas je izbjegla) i na svakom se koristila svakim oblikom manipulacije i emotivne ucjene, govoreći kako je Hitna pomoć kuća koja nas hrani te da ne gledamo šta Hitna pomoć može dati nama, već mi njoj i slične floskule. Hitna pomoć je specifična ustanova, istina je da nas hrani, ali mi smo svoj život posvetili ovom pozivu i najmanje što zaslužujemo jeste fer i korektan odnos sa prvim čovjekom Zavoda", navode potpisnici pisma - uposlenici "JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo Prim. Dr. Silva Rizvanbegović".
Sredstva postoje?
Sredstva, dodaju, postoje, ali "ne postoji volja nadređene da se o istima pregovara, a nakon toga da se drži riječ data na tim pregovorima".
Ono što je uposlenike, dodaju, posebno zaboljelo jeste neispoštovano obećanje u vezi isplate jednokratne pomoći, a što je, kako navode, isključivo ovisilo o dobroj volji pretpostavljene.
"Tako da smo i na tom polju ostali uskraćeni za neki vid stimulacije. Želimo napomenuti da smo od 2020. godine iznijeli ogroman teret, jer smo upravo u toj koronarnoj godini bili doslovno na 'prvoj liniji', u vrelo ljeto smo nosili skafandere koji su nas koliko toliko štirili od vrlo ozbiljnog virusa. Naši napori od tada nisu prestali, obzirom na deficitarnost u kadru i druge probleme kojima je naša Ustanova često bila izložena."
Ovim putem apelovali su, dodaju, i na ministra zdravstva Kantona Sarajevo, gospodina Enisa Hasanovića, kao i na osnivača - Skupštinu Kantona Sarajevo da se uključe u problematiku Hitne Pomoći.
"Često do nas dolaze informacije da 'nismo zanimljivi' političarima jer smo malobrojna Ustanova, međutim nadamo se da će prevladati zdrav razum i da se rad i zalaganje neće vrednovati prema broju uposlenih, već isključivo prema rezultatima. A rezultati bi se trebali mjeriti kroz brojke, koje su neumoljive. Tako imamo u prosjeku preko tri stotine pregledanih pacijenata samo u našem centralnom objektu, zatim stotine pregleda na našim punktovima", zaključili su, između ostalog, u svom pismu uposlenici "JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo Prim. Dr. Silva Rizvanbegović".
Musić se ograđuje: Nije u pitanju medicinski kadar, već administrativni radnici
Ovim povodom portal Vijesti.ba kontaktirao je direktoricu Zavoda, gospođu Jasnu Husejnović Musić koja nam je objasnila kako je od njenog imenovanja do danas poslan dopis redakciji svih portala. Međutim, kako Musić navodi, ona nije bila dio svega toga kada se dešavalo.
"Istina je, sporna je ta odredba koja se odnosi na 8%, ne doktorima, ne medicinskim tehničarima, nego je to našoj administraciji koje je prošlo u tom kolektivnom ugovoru koji je potpisan ranije, 2022. godine. Međutim, iz nekog razloga, mislim da to čak nisu ni naši uposlenici, godinu dana se to šalje po medijima. Prvo su slali ministarstvu, međutim, ministarstvo je takvog stava, kao i vlada i zavod - da se do kolektivnog ugovora još to ne ispunjava, da se ipak sačeka tu pa da se vidi ta stavka", priča nam Musić.
"Svi bi se izjednačili s medicinskim kadrom, nama su svezane ruke"
Ona nam je također objasnila kako njihov medicinski kadar radi jako težak posao i oni imaju 8% za svoje otežane uslove i svi bi se, ističe, izjednačili s njima.
"Iz tih razloga je i vlada, i ministarstvo i zavod zdravstvenog osiguranja, ne mojom voljom, stopiralo tu odluku. Tako da, to nije nova stvar nego je to stavr koja se bukvalno evo godina dana i više od mog dolaska pa i ranije, provlači kroz Hitnu pomoć. Ali, vjerujte, nama su svezane ruke", kazala nam je te dodala kako je bila za da se ljudima prizna kolektivni ugovor onoliko koliko je moguće.
"Međutim, stav je takav da se ovdje ne može medicinski kadar izjednačiti sa bilo kim drugim jer medicinski kadar u hitnoj pomoći radi zaista težak posao i njima je to priznato. Dakle, nažalost, ostali ljudi koji rade - pravnici, ekonomisti i ostali bi dobili 8% i onda se vjerovatno čeka kolektivni ugovor da bi se medicinskom kadru vjerovatno digao malo više, a ovima, ostalima isplatilo tih 8%", zaključila je Musić u razgovoru za Vijesti.ba.
(Vijesti.ba)