29.07.2024 / 09:48 BiH - Reakcija

Rosensaft kritikovao izraelskog ambasadora u Srbiji zbog negiranja genocida u Srebrenici

Rosensaft kritikovao izraelskog ambasadora u Srbiji zbog negiranja genocida u Srebrenici
Foto: Agencije
Bivši potpredsjednik Svjetskog jevrejskog kongresa Menachem Rosensaft u autorskom tekstu za The Times of Israel kritikovao je izraelskog ambasadora u Srbiji Jahel Vilana zbog negiranja genocida u Srebrenici, kao i Ministarstvo vanjskih poslova Izraela.

"Čini se da izraelsko Ministarstvo vanjskih poslova ne uči svoje zaposlenike staroj poslovici da je ponekad bolje držati jezik za zubima i pustiti ljude da misle da ste glupi nego govoriti i otkloniti svaku sumnju.

Jahel Vilan, izraelski ambasador u odlasku (neka se to što prije dogodi u našim danima) izazvao je određeno zaprepaštenje ranije ove godine uoči glasanja Generalne skupštine Ujedinjenih naroda kojim je 11. juli proglašen zvaničnim međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. u Bosni tako što je za rusku državnu novinsku agenciju Sputnjik rekao da ne vjeruje da masakr hiljada Bošnjaka – odnosno muškaraca i dječaka bosanskih Muslimana – od strane paravojnih nasilnika bosanskih Srba predstavlja genocid.

Nema veze što su niz sudskih i žalbenih vijeća Međunarodnog vojnog suda za bivšu Jugoslaviju, kao i Međunarodnog suda pravde, dosljedno smatrali da su ubistva u Srebrenici genocid prema međunarodnom pravu i kako je definisano Konvencijom o prevenciji iz 1948. i kažnjavanje zločina genocida.

Sada se Vilan, uoči odlaska iz Beograda na novi zadatak ili možda pašnjak, udvostručio izjavljujući još jednom da Izrael “nikada nije prihvatio termin genocid prema onome što se dogodilo u Srebrenici” i da je “veoma ozbiljan ratni zločin definitivno se desio tamo... sa izraelske tačke gledišta, to ne predstavlja termin genocid.”

Vilanovi komentari podsjećaju na jedno od najpoznatijih izvinjenja ikada izrečenih. Nakon što je Charles Finley, vlasnik bejzbol tima Oakland Athletics, komesara za bejzbol Bowieja Kuhna nazvao „seoskim idiotom“, Finley se javno izvinio „svim seoskim idiotima Amerike. On je idiot nacije.”

Vilan se možda postavio na međunarodni nivo.

Zašto me briga? Zašto bi bilo koga briga šta diplomata niskog nivoa ima da kaže na odlasku iz grada?

Zato što neko ko govori u ime Izraela ne bi trebao raditi prekovremeno kako bi omalovažio ili umanjio nacionalnu tragediju drugih ljudi. Vilan je samo posljednji u nizu Izraelaca, uključujući Ephraima Zurofa iz Wiesenthal centra, koji nose vodu u ime Milorada Dodika, proputinskog moćnika RS, entiteta bosanskih Srba koji sebe vidi kao nasljednika počinilaca genocida u Srebrenici.

A Vilana očigledno nije briga kako njegove riječi utiču na malu jevrejsku zajednicu u Bosni i Hercegovini čiji lideri – poput ambasadora Jacoba Fincija i Vladimira Andrlea – blisko sarađuju sa Memorijalnim centrom Srebrenica u obilježavanju genocida u Srebrenici.

Izraelci i Jevreji širom svijeta s pravom se ljute kad god se holokaust negira ili iskrivljuje. Trebali bismo biti jednako otvoreni u prepoznavanju i obilježavanju tih genocida – Srebrenica, Ruanda, Darfur – gdje Jevreji nisu bili žrtve.

Da budemo pošteni, Vilanovi komentari, ma koliko bili problematični, nisu bili najuvredljiviji od strane izraelskih zvaničnika posljednjih mjeseci.

Čak ni podrška Donalda Trumpa od strane ministra nacionalne sigurnosti Itamara Ben-Gvira – čajnik za lonac – nema tu razliku.

Ova posebna nagrada ide ministru za dijasporu Amichaiju Chikliju koji je podržao ultranacionalističku, antiimigracionu Marine Le Pen – koju mnogi smatraju šeficom sanitarne fašističke stranke i pokreta – kao buduću predsjednicu Francuske.

“Za Izrael je odlično što će biti predsjednik Francuske, sa 10 uskličnika”, izjavio je on.

Ovo je ista ona Marine Le Pen koja želi zabraniti muslimankama da nose velove, a Jevrejima da nose kipu, ili lubanje, na javnim mjestima, govoreći: „Očigledno, ako je veo zabranjen, kipu treba zabraniti u javnosti kao pa.” Le Pen se takođe protivi serviranju košer i halal hrane u školama i želi da zabrani jevrejsko ritualno klanje (šečita) u Francuskoj.

Ali pretpostavljam da to Čikliju nije važno. Sve dok se Le Penovi ekstremistički krajnje desničarski stavovi poklapaju s njegovim.

Izraelci imaju tendenciju da budu izuzetno osetljivi, čak i bodljikavi, kada ne-Izraelci, uključujući Jevreje iz dijaspore, izražavaju kritiku politike izraelske vlade. Mogli bi povremeno razmisliti o tome da malo pažljivije odvagnu svoje riječi prije nego što izraze mišljenja koja su osmišljena da se miješaju u, ako ne i nanesu stvarnu štetu, jevrejskim zajednicama u različitim dijelovima svijeta", zaključio je Rosensaft.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo