Istakao je da su iz prvobitnog Plana reformi izbačene vrlo važne stavke, posebno one o potrebi imenovanja svih sudija Ustavnog suda i provođenja njegovih odluka na cijeloj teritoriji BiH.
Pivić tvrdi da je nakon posjete evropskog komesara za susjedstvo i proširenje Olivéra Várhelyi dostavljen drugi prijedlog po kojem se riješava pitanje međunarodnih sudija do kraja 2027., što je za SDA bilo neprihvatljivo.
Dodao je da im je sporono i što je uklonjena reforma koja je predviđala izbacivanje prava veta kod odlučivanja u Vijeću za konkurenciju i Vijeću za državnu pomoć, kao i način raspodjele sredstava iz Plana rasta jer smatraju da nisu dovoljno zastupljeni kantoni s bošnjačkom većinom.
- Mi nismo odbili ovakav Plan rasta već samo tražili da uvaže naše sugestije. Upitno da li je predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto imala pravo po poslovniku da naše izjašnjenje tumači kao protivljenje - rekao je Pivić.
Naglasio je da se na više mjesta pojavljivala potreba iz RS-a odakle su tražili da se briše riječ "državni".
- Što je prihvaćeno od ostalih članova Radnog tima. Nije im predstavljao smetnju zahtjev da se uspostave entitetski registri, dodao je Pivić.
Rekao je i da u sredstvima nije zastupljen ZDK i kantoni s bošnjačkom većinom.
- Većina novca je predviđena za RS i kantone s hrvatskom većinom. Orijentaciono, 700 miliona bi bilo usmjereno u RS i kantone s hrvatskom većinom, a preostali dio u ostatak BiH, što je za nas neprihvatljivo. To je neravnomjerna raspodjela sredstava, naglasio je Pivić.
Poručio je da još nije kasno za usvajanje Plana reformi jer, ako ga oni smatraju prihvatljivim, Vijeće ministara može jednostavno izbaciti kantone iz odluke i usvojiti dokument.
(Vijesti.ba)