Banja Luka 17°C
Bihać 15°C

29.06.2024 / 23:18 Fudbal - Euro 2024

Njemačka slavila protiv Danske za plasman u četvrtfinale

Njemačka se plasirala u četvrtfinale Evropskog fudbalskog prvenstva nakon što je u utakmici osmine finala nadigrala Dansku 2:0.

Domaća reprezentacija žestoko je pritisnula Dansku u prvih 20-ak minuta utakmice.

Nico Schlotterbeck je u 4. minuti nakon udarca iz ugla postigao gol za Njemačku, ali je taj pogodak poništen zbog prekršaja Kimmicha u napadu.

Danci su sredinom prvog poluvremena uspjeli uspostaviti ravnotežu na terenu, a u 35. minuti sudac Michael Oliver prekinuo je igru zbog grmljavinskog nevremena i jake kiše koja je zahvatila Dortmund.

Pauza je potrajala 25 minuta, a nakon nastavka igre do kraja poluvremena obje reprezentacije imale su po jednu veliku priliku, ali rezultat je ostao 0:0. Golmani su bili na visini zadatka.

U 48. minuti Danci su nakon velike gužve u njemačkom petercu zatresli domaću mrežu. Međutim, nakon asistencije iz VAR sobe gol je poništen zbog milimetarskog ofsajda.

U sljedećem njemačkom napadu ponovo se aktivirao VAR. Ovaj put dosuđen je penal u korist Njemačke zbog igranja rukom Andersena.

Penal za vodstvo Njemačke realizovao je Kai Havertz.

Njemački napadač u 59. minuti imao je priliku udvostručiti prednost svoje reprezentacije, ali je u situaciji jedan na jedan s danskim golmanom bio neprecizan.

Deset minuta kasnije u sličnoj situaciji našao se Jamal Musiala. Veznjak Bayern bio je smiren i pogodio je za konačnih 2:0.

Njemačka će u četvrtfinalu igrati protiv pobjednika sutrašnje utakmice između Španije i Gruzije, koja se igra od 21 sat.

U ranijem terminu od 18 sati sastaju se Engleska i Slovačka.

Tekstualni prijenos mogli ste pratiti na portalu Vijesti.ba.

KRAJ! Njemačka je u četvrtfinalu Evropskog prvenstva!

90' +4 Emre Can je izašao sam ispred Schmeichela, ali ga nije uspio savladati.

90' Ofsajd je poništio gol Wirtza

78' Danci su sve karte bacili u napad, ali Njemačka se sjajno brani

68' GOOOL! Musiala pogađa za veliku prednost Njemačke. Činilo se da je Schlotterbeck ispucao jednu loptu, Danci su bili neodlučni, Musiala je pobjegao i lijepo pogodio pored nemoćnog Schmeichela.

66' Hojlund u sjajnoj šansi, ali brani Neuer!

64' Njemačka mijenja. Ulaze Fullkrug i Can, izlaze Andrich i Gundogan

60' Sada je i Maehle dobio žuti karton.

59' Kakva šansa za Njemačku! Havertz je imao priliku da riješi utakmicu. Izašao je sam na golmana Danske, prebacio ga, ali lopta je završila zamalo pored lijeve stative

55' Bah je požutio u redovima Danske

52' GOOOL! Havertz je doveo Njemačku u vodstvo iz penala!

51' Penal za Njemačku! Andersen u minuti od junaka do tragičara! Lopta ga je pogodila u ruku, a Oliver je pokazao na bijelu tačku!

50' Ponovo poziv iz VAR sobe za glavnog sudiju, hoće li biti penal za Njemačku?

48' GOOOL! Danska vodi, Andersen je strijelac! Ipak, Oliver čeka odluku iz VAR sobe! Gol je poništen zbog ofsajda!

46' Počelo je drugo poluvrijeme

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45' Velika prilika za Dansku! Odigrali su sjajnu kontru, Delaney je asistirao Hojlundu, ali njegov udarac brani Neuer

42' Nevjerovatna pogreška Schlotterbecka koji se poigravao u svojih 16 metara, ostao je bez lopte, uzeo mu je Hojlund koji je pucao u vanjski dio mreže

37' Nova fenomenalna odbrana Schmeichela! Havertz je sjajno skočio i šutirao glavom, ali golman Danske je ponovo na visini zadatka.

21.55 - Igrači su izašli na teren na novo zagrijavanje, utakmica će se nastaviti!

Oliver je poslao igrače u svlačionicu, jer je nevrijeme sve jače. Počeo je padati i jak grad!

36' Utakmica je prekinuta zbog grmljavine.

Počelo je nevrijeme u Dortmundu. Zbog pljuska i jake grmljavine Oliver je prekinuo utakmicu.

31' Eriksen je imao odličnu priliku iz slobodnog udarca s vrha šesnaesterca, ali je pogodio živi zid

24' Danci prijete. Nakon duge akcije Mæhle je šutirao iskosa, ali pokraj gola

16' Sane je izborio faul na 25 metara od gola Danske, a Kroos je iz slobodnjaka pogodio živi zid

10' Nova dobra prilika za Njemačku. Havertz je uhvatio volej, ali opet Schmeichel sjajno brani. Nakon kornera prijeti Andrich, ali je golman Danske ponovo siguran.

7' Bomba Kimmicha s 20 metara, Schmeichel sjajno brani i odbija u korner. Nakon prekida opet je Schlotterbeck bio najviši, ali i to golman Danske odbija u korner.

3' Gol je poništen. Nakon reakcije iz VAR sobe, poništen je gol Njemačke! Kimmich je napravio faul u napadu.

3' GOOOL! Schlotterbeck je pogodio nakon ubačaja Kroosa iz kornera!

1' Počela je utakmica

20.55 - Podsjetimo, ove dvije nacije će po treći put međusobno igrati na evropskoj fudbalskoj smotri. Prvi put je Njemačka pobijedila s 2:0 u Gelsenkirchenu, kada je turnir posljednji put održan u toj zemlji 1988. godine. Ali, četiri godine kasnije Danci su uzvratili i slavili su u finalu te senzacionalno postali prvaci Evrope.

20.45 - Glavni sudija utakmice je Michael Oliver s pomoćnicima Stuartom Burtom i Danom Cookom. Četvrti sudija je predstavnik Bosne i Hercegovine na ovom Evropskom prvenstvu Irfan Peljto.

20.30 - Poznati su sastavi za večerašnji duel između Njemačke i Danske.

Njemačka: Neuer, Raum, Schlotterbeck, Rudiger, Kimmich, Andrich, Kroos, Gundogan, Sane, Musiala i Havertz.

Danska: Schmeichel, Andersen, Vestergaard, Christensen, Bah, Maehle, Delaney, Hojbjerg, Skov Olsen, Eriksen i Hojlund.