Rezultati istog pokazali su da je 20 svjetskih nogometnih klubova s najvećim prihodima zaradilo rekordnih 11,2 milijarde eura. Naime, kumulativni su prihodi narasli šest posto u odnosu na prethodnu sezonu, a klubovi iz Finansijske nogometne lige zabilježili su rekordne prihode od utakmica, TV prava i komercijalne prihode.
Prosječni je klub iz Financijske nogometne lige ostvario prihode od 560 miliona eura, od kojih 244 miliona eura ili 44 posto otpada na komercijalne prihode, 213 miliona eura (38 posto) na prihode od TV prava te 103 miliona eura (18 posto) na zaradu od utakmica.
Real Madrid postao je prvi klub čiji su prihodi od samo jedne sezone premašili milijardu eura i tako osigurao svoje mjesto na čelu ljestvice Financijske nogometne lige. Slijedi Manchester City (838 miliona eura), Paris Saint-Germain (806 miliona eura), Manchester United (771 miliona eura) i Bayern München (765 miliona eura).
Prihodi od utakmica porasli su za 11 posto u odnosu na prethodnu godinu i ponovno postali najbrže rastući prihodi klubova u Finansijskoj nogometnoj ligi zahvaljujući povećanju kapaciteta klupskih stadiona, cijenama ulaznica i visokokvalitetnoj ponudi na dan utakmice, prenose Financije hr.. Prihodi od utakmica premašili su dvije milijarde eura prvi put u povijesti ovog izvješća te čine 18 posto ukupnog broja, što je njihov najveći udio od sezone 2014./2015. kada je iznosio 19 posto.
“Klubovi Finansijske nogometne lige i dalje ruše rekorde kada je riječ o komercijalnim prihodima i prihodima od utakmica koji su u stalnom porastu. Premda je uspjeh na terenu ključan da bi momčadi dospjele među prvih 20 Financijske nogometne lige, klubovi s odličnim rezultatima mogu diversificirati svoje izvore prihoda tako da sklope inovativna partnerstva i unaprijede teren i stadion koji je u njihovom vlasništvu ili na kojem posluju. Iako su komercijalni prihodi najvažniji izvor prihoda najuspješnijih deset klubova Finansijske nogometne lige, prihodi od TV prava i dalje su ključni za momčadi u donjem dijelu ljestvice. Natjecanja su sve veća i sve je više prilika za zaradu od TV prava i prihoda od utakmica, pa klubovi pred sobom imaju mogućnosti za veću zaradu. Trenutno vlada nezapamćena potražnja za većim brojem utakmica, no potrebno ju je uskladiti s dobrobiti igrača jer su oni, u konačnici, zaslužni za uspjeh na terenu koji klubovima jamči dodatne nagrade van terena”, pojasnio je Tim Bridge, partner u Deloitteovu odjelu sportskih djelatnosti.
Deloitteova Financijska nogometna liga već treću godinu obuhvaća i 15 ženskih nogometnih klubova s najvećim prihodima koji su prvi put dosada premašili iznos od 100 miliona eura. Njihovi su kumulativni prihodi od 116,6 miliona eura u sezoni 2023./2024. porasli za 35 posto.
Treću je godinu za redom FC Barcelona Femení najbolji među analiziranim klubovima, a njihovi su prihodi iznosili 17,9 miliona eura, 26 posto više nego u sezoni 2022./2023.
(Vijesti.ba)