Banja Luka 17°C
Bihać 15°C

29.06.2024 / 19:52 Fudbal - Osmina finala

Švicarska pobijedila Italiju i plasirala se u četvrtfinale Eura!

U prvoj utakmici nokaut-faze Evropskog prvenstva u Njemačkoj sjajna Švicarska je rutinski u utakmici osmine finala rezultatom 2:0 pobijedila Italiju.

Aktuelni evropski prvaci tako su se oprostili od turnira i iduće sedmice dobit ćemo nove. Prolaz među osam najboljih Švicarcima su golovima donijeli Remo Freuler i Ruben Vargas. U četvrtfinalu će igrati s Engleskom ili Slovačkom.

Švicarci su dominirali od samog početka utakmice. Ekipa Murata Yakina krenula je naprijed, a izabranici Luciana Spallettija su većinu vremena provodili u niskom bloku. Švicarci su kružili oko gola, Gianluigi Donnarumma je sjajnom odbranom zaustavio Breela Embola koji je bio sam pred golom, ali u 37. minuti bio je nemoćan.

Švicarci su napali preko lijeve strane, Vargas je poslao nisku loptu u sredinu, nakon prvog dodira Freulera odskočila je u zrak, a švicarski veznjak i igrač talijanske Bologne je zatim iz voleja matirao Donnarummu. Prije kraja prvog dijela, Donnarumma je fantastičnom odbranom pokušaj Fabiana Riedera skrenuo u stativu.

Švicarci nisu dugo žalili za time, jer su povećali vodstvo u prvom napadu drugog poluvremena.

Talijani su krenuli s centra, ali Švicarci su im odmah uzeli loptu i došli pred gol. Vargas je prihvatio dodavanje na lijevoj strani, namjestio se na desnu nogu i sjajnim udarcem u dalji ugao matirao je nemoćnog Donnarummu.

Najbliže golu Talijani su bili zbog rijetke greške Švicarske. Fabian Schär je u 52. minuti želio loptu glavom vratiti do Sommera, ali je pogriješio i zamalo zabio autogol, loptu je zaustavila stativa.

Do kraja utakmice Švicarci su kontrolisali igru i zamalo zabili treći gol kada je u 82. minuti Granit Xhaka gurnuo Stevena Zubera u sjajnu priliku, a on je iskosa šutirao pored gola.

Tekstualni prijenos mogli ste pratiti na portalu Vijesti.ba.

KRAJ! Pobjeda Švicarske! Branioci titule idu kući.

90' Igrat će se dvije minute sudijske nadoknade.

85' Italija ima samo jedan udarac u okvir gola!

75' Izlaze Darmian i Cristante, ulaze Cambiaso i Pellegrini

71' Izlaze Vargas i Rieder, ulaze Zuber i Stergiou

64' Retegui je zamijenio Barellu

61' Švicarci kontrolišu utakmicu, Talijani sami ne mogu stvoriti prilike

56' Mancini je sada zaradio žuti karton. Jedini segment igre gdje Talijani imaju prednost.

52' Schär je želio loptu glavom vratiti do Sommera, ali je pogriješio i zamalo zabio autogol, loptu je zaustavila stativa. Italija se vrlo lako mogla vratiti u meč.

46' GOOOL! Vargas za veliko slavlje Švicaraca! Kakav početak drugog poluvremena!

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Promjena u Italiji, El Shaarawy je napustio igru, a ušao je Zaccagni

45+3' KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45' Rieder je sjajnim udarcem iz slobodnjaka pogodio stativu

45' El Shaarawy je napravio grub prekršaj te je dobio javnu opomenu. Igrat će se tri minute sudijske nadoknade.

36' GOOOL! Freuler pogađa za 1:0. Vargas je ubacio loptu, a Freuler se sjajno ubacio i lijevom nogom pogodio za veliko slavlje Švicaraca.

35' Prvi žuti karton na utakmici. Barella je izgubio loptu, a zatim faulirao igrača Švicarske

25' Chiesa uzvraća na drugoj strani, sjajan prodor, ali od svega samo korner

24' Velika prilika za Embola. Izašao je sam ispred Donnarumme, ali golman Italije sjajnom paradom spašava Talijane! Još jednom je pokazao zašto je vjerovatno najbolji golman na svijetu.

15' Prva dobra akcija Talijana, ali od svega samo korner

10' Apsolutna dominacija Švicarske u uvodnim minutama, imaju 79 posto posjeda

5' Embolo je pao u petercu sa stoperom na leđima, ali nema govora o penalu

1' Nakon samo 50 sekundi prvi korner za Švicarsku, bez opasnosti po gol Donnarumme

1' Počela je utakmica u Berlinu.

17.55 - Szymon Marciniak iz Poljske će suditi današnju utakmicu.

17.35 - Stigli su sastavi

Švicarska: Sommer, Schar, Akanji, Rodriguez, Rieder, Aebischer, Freuler, Xhaka, Vargas, Ndoye, Embolo

Italija: Donnarumma, Mancini, Bastoni, Darmian, Di Lorenzo, Cristante, Fagioli, Barella, Chiesa, El Shaarawy, Scamacca

17.33 - Švicarci su prošli kao drugoplasirani u grupi A iza Njemačke, dok je Italija bila druga u grupi B, iza Španije.

Talijanima u ovoj utakmici nedostaje jedan od najboljih igrača Riccardo Calafiori, koji mora pauzirati zbog žutih kartona. Švicarskoj iz istog razloga nedostaje startni desni bek Silvan Widmer.

Ekipa Švicarske, koja je u grupi igrala neriješeno s Njemačkom, zaslužila je dodatni respekt i do sada je na EP ostavila bolji dojam od Azzurra. Statistika posljednjih pet utakmica govori da su ekipe izjednačene, jer je svaka završena neriješeno.

Iako su Italijani izborili plasman u nokaut fazu tek u posljednjem kolu grupne faze, samopouzdanja ne nedostaje.

- Niti jedna ekipa ne želi igrati protiv Italije, jer imamo bogatu fudbalsku historiju. Također smo i branioci naslova i nikad nije lako igrati protiv nas - kazao je krilni igrač Stephan El Shaarawy za zvaničnu stranicu UEFA-e.