- I danas šest domaćih sudija mogu biti lica srpske, hrvatske i bošnjačke nacionalnosti, pa čak i pripadnici nacionalnih manjina. Dakle Ustav BiH i sada to pitanje ne reguliše. Novina u mišljenju (Venecijanske komisije) je da zahtjevaju određene stručne zahtjeve i kriterijume - rekao je Bunoza.
Podsjetivši da Ustav BiH propisuje pravnike visokomoralnih kvaliteta, Bunoza je naveo da u Švicarskoj i Belgiji pravnici ne moraju da budu u Ustavnom sudu, dok mnoge druge evropske zemlje uopšte nemaju kriterijume.
Bunoza je istakao da je prioritet BiH evropska reforma Ustavnog suda, sprovođenje njegovih odluka i rješavanje statusa međunarodnih sudija.
Povom mišljenja Venecijanske komisije da se etničke kvote ne mogu koristiti prilikom izbora sudija u Ustavni sud BiH, Bunoza je rekao da je u tom slučaju potrebno mijenjanje čak i Ustava BiH.
- Napominjem da ni do sada nije bila etnička pripadnost uslov za sudiju Ustavnog suda iako se to poštivalo. Uvijek je bilo dva, dva, dva. To je može jedan i od razloga zašto je Ustavni sud jedna od najboljih institucija koja donosi najkvalitetnije odluke u BiH - ocijenio je Bunoza.
On je pozvao vlasti i Narodnu skupštinu RS da što prije imenuju dvojicu sudija Ustavnog suda BiH iz RS.
Bunoza je rekao da su 99 posto odluka Ustavnog suda u zadnjih 10 godina donijele isključivo domaće sudije, što je dokaz da je BiH spremna i za reformu Ustavnog suda i da krene sa domaćim snagama.
- To pitanje treba da riješimo što prije, jer je to bolje za BiH, ali to moramo da dogovorimo konsensusom - poručio je Bunoza.
Bunoza smatra da aktuelni saziv Vijeća ministara dobro radi, navodeći da su za jednu godinu održali više sjednica nego pojedini raniji sazivi za četiri godine.
(Vijesti.ba)