26.06.2024 / 08:21 Svijet - Promjena u politici

Biden ukida zabranu američkim vojnim kompanijama za rad u Ukrajini

Biden ukida zabranu američkim vojnim kompanijama za rad u Ukrajini
Foto: CNBC

Administracija predsjednika Bidena kreće ka ukidanju de facto zabrane američkim vojnim izvođača da budu raspoređeni u Ukrajinu, rekli su za CNN četiri američka zvaničnika upoznata sa situacijom. 

Cilj je pomoći ukrajinskoj vojsci u održavanju i popravci američkih sistema oružja.

Ova promjena predstavljala bi još jednu značajnu promjenu u Bidenovoj politici prema Ukrajini, jer SAD traži načine da ukrajinskoj vojsci pruži prednost protiv Rusije.

Administrativni zvaničnici još uvijek rade na ovoj politici i nije dobila konačno odobrenje predsjednika Joea Bidena, rekli su zvaničnici, prenosi CNN.

"Nismo donijeli nikakve odluke i bilo kakva rasprava o ovome je preuranjena", rekao je jedan administrativni zvaničnik. "Predsjednik je apsolutno odlučan da neće slati američke trupe u Ukrajinu."

Kada bude odobrena, promjena će vjerovatno biti provedena ove godine, rekli su zvaničnici, i omogućit će Pentagonu da pruža ugovore američkim kompanijama za rad unutar Ukrajine po prvi put od ruske invazije 2022. godine. Zvaničnici se nadaju da će to ubrzati održavanje i popravke sistema oružja koje koristi ukrajinska vojska.

Tokom posljednje dvije godine, Biden je insistirao da svi Amerikanci, a posebno američke trupe, ostanu daleko od ukrajinskih linija fronta. Bijela kuća je odlučna u namjeri da smanji i opasnost za Amerikance i percepciju, posebno od strane Rusije, da su američke trupe angažirane u borbama tamo. State Department je izričito upozorio Amerikance da ne putuju u Ukrajinu od 2022. godine.

Kao rezultat toga, američka vojna oprema koja je pretrpjela značajna oštećenja u borbi morala je biti transportovana izvan zemlje u Poljsku, Rumuniju ili druge NATO zemlje na popravke, proces koji oduzima vrijeme. Američke trupe su također dostupne za pomoć Ukrajincima s rutinskim održavanjem i logistikom, ali samo na daljinu putem video chata ili sigurnog telefona - aranžman koji ima inherentna ograničenja, jer američke trupe i ugovarači nisu u mogućnosti raditi direktno na sistemima.

Administrativni zvaničnici su počeli ozbiljno preispitivati ta ograničenja tokom posljednjih nekoliko mjeseci, rekli su zvaničnici, jer je Rusija nastavila napredovati na bojnom polju i jer je američko finansiranje za Ukrajinu zastalo u Kongresu. Omogućavanje iskusnim američkim ugovaračima, koji su finansirani od strane vlade, da budu prisutni u Ukrajini znači da će moći brže popravljati oštećenu, visoko vrijednu opremu, rekli su zvaničnici. Jedan napredni sistem za koji zvaničnici kažu da će vjerovatno zahtijevati redovno održavanje je borbeni avion F-16, koji Ukrajina treba dobiti kasnije ove godine.

Kompanije koje se budu natjecale za ugovore morat će razviti robusne planove za smanjenje rizika kako bi smanjile prijetnje za svoje zaposlenike, rekao je jedan zvaničnik.

Diskusije slijede niz odluka koje su SAD donijele u posljednjih nekoliko mjeseci kako bi pomogao Ukrajini da potisne Ruse. Krajem maja, Biden je dao Ukrajini dozvolu da napada ciljeve unutar Rusije, blizu granice s ukrajinskim gradom Harkivom, s američkim oružjem - zahtjev koji su SAD više puta odbijale u prošlosti. Prošle sedmice, ta se politika činila ponovno proširenom, kada je savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao da Ukrajina može izvesti protunapade bilo gdje duž granice između Ukrajine i Rusije koristeći američko oružje.

Sadašnji i bivši zvaničnici upoznati s diskusijama o raspoređivanju ugovarača u Ukrajinu naglasili su da promjena politike neće rezultirati prisustvom američkih ugovarača u obimu kakav je postojao u Iraku i Afganistanu. Umjesto toga, vjerojatno će dovesti do toga da u Ukrajini radi od nekoliko desetina do nekoliko stotina ugovarača u bilo kojem trenutku.

"Ovo bi bio mnogo fokusiraniji i promišljeniji napor da se podrži Ukrajina u zemlji", rekao je penzionisani vojni oficir Alex Vindman, koji je bio direktor za evropska pitanja u Vijeću za nacionalnu sigurnost bivšeg predsjednika Donalda Trumpa.

Vindman je već gotovo dvije godine pritiskao administraciju da ukine ograničenja i rekao da administracija radi na planu za ublažavanje ograničenja od početka ove godine.

"Ukrajina je saveznik", rekao je Vindman za CNN. "SAD ima ključne, kritične nacionalne sigurnosne interese u podršci Ukrajini, i postoji mnogo mjera za smanjenje rizika."

(Vijesti.ba)

Izdvajamo