Na konferenciji na kojoj je učestvovalo više od 300 učesnika među kojima su predstavnici najvažnijih institucija iz oblasti zdravstva, poput, predstavnika nadležnih ministarstava iz Federacije BiH i Republike Srpske, direktora Fonda zdravstvenog osiguranja RS Dejana Kusturića i direktorice Zavoda zdravstvenog osiguranje i reosiguranja FBiH Vlatke Martinović i drugih, naglašena je važnost postojanja Agencije za jedno društvo posebno u kontekstu unapređenja dostupnosti kvalitetnih, bezbjednih i efikasnih lijekova i medicinskih sredstava. O značaju ovog događaja najbolje pokazuje podatak da je na konferenciji prisustvovala i direktorica Instituta za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore Snežana Mugoša, direktor Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije Saša Jaćović, kao i predstavnici agencija za lijekove i medicinska sredstva iz Hrvatske, a sve u cilju unapređenja saradnje, razmjene iskustva i jačanja politika iz oblasti lijekova na regionalnom nivou.
Direktorica Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Nataša Grubiša na otvaranju ove konferencije posebno je naglasila usmjerenost Agencije na efikasnije sprovođenje neophodnih procedura u cilju bolje dostupnosti lijekova i medicinskih sredstava.
„Agencija je permanentno posvećena poodizanju kompetencija, razvoju vještina i znanja uz povećanje transparentnosti i smanjenje administrativnih barijera i papirologije, istrajavajući na putu ka naprijed, u budućnost. Mi želimo da napredujemo na evropskom putu usvajanja standarda i vještina za efikasnu, sigurnu i kvalitetnu ocjenu lijekova i medicinskih sredstava i da time osiguravamo bolju zaštitu javnog zdravlja stanovništva. To su vrijednosti od kojih ne odstupamo“, istakla je u pozdravnom govoru direktorica Agencije Nataša Grubiša.
Tokom trajanja konferencije, učesnici su imali priliku da saslušaju zanimljiva predanja koja su se odnosila na budućnost farmaceustke industrije u eri digitalnog zdravlja, o međunarodnoj saradnji i dostupnosti lijekova u BiH, a jedna od tema bila je i regulativa medicinskih sredstva u BiH u korak sa novim EU propisima. Budući da je povod konferencije bio jubilej, odnosno obilježavanje 15 godina postojanja, na konferenciji je posebno stavljen akcenat na unapređenje saradnje sa drugim agencijama u regionu, odnosno na koji način iskustva drugih mogu biti iskorištena na poboljšanje i unapređenje poslovnih procesa u samoj Agenciji. Posebno interesantna tema bila je i zamjenjivost lijekova u BiH, kao i u zemljama u okruženju, gdje su predstavnici Agencije za lijekove i medicinska sredstva iz Srbije i Hrvatske naveli svoja iskustva i šta su oni uradili po pitanju ove oblasti. Veliku pažnju, takođe, izazvalo je predavanje i o radu Inspektorata Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, o dosadašnjim iskusivima kao i izazovima ovog tijela u narednom periodu.
Na ovoj konferenciji posebna pažnja bila je posvećena podršci i isticanju značaja postojanja i razvoja domaće farmaceutske industrije te je poslana poruka o neophodnosti podrške svih sudionika zdravstvenih procesa domaćim proizvođačima. Tako da je u okviru panel diskusije, pored pogleda na razvoj Agencije od strane domaćih proizvođa i evropskih institucija, bilo riječi i o jačanju domaćih kapaciteta, zbog stalne potraženje lijekova, ali i zbog činjenice da cijelom svijetu prijete globalne nestašice lijekova. Sa panel diskusije poslana je i ohrabrujuća poruka domaćih proizvođača lijekova da prate stanje na svjetskom tržištu i da sve svoje resurse usmjeravanju ka razvoju, upravo kako bi se izbjegle potencijalne nestašice lijekova u BiH.
U okviru panel diskusije istaknuta je važnost rada Agencije na polju provjere kvaliteta lijekova, a sve u cilju zaštite zdravlja stanovništva u BiH. Panel učesnici osvrnuli su se i na dostupnost inovativnih terapija gdje su posebno naglasili značaj podrške Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH na putu razvoja i otvaranja tržišta BiH kada je riječ o inovativnim terapijama.
Panel diskusiju su obogatili svojim iskustvom i pogledima na Agenciju i njen rad predstavnici evropskih institucija: Evropskog direktorata za kvalitet lijekova i zdravstvene zaštitu, EU delegacije za BiH, zatim predstavnici agencija za lijekove i medicinska sredstva Srbije i Hrvatske, predstavnici domaćih proizvođača lijekova kao i Udruženje inovativnih proizvođača lijekova BiH.
Sa dvodnevne konferencije je poslana poruka stručnoj javnosti, ali i šire da Agencij ima za cilj da unaprijedi procese u samoj organizaciji i uspostavi još bolju saradnju sa partnerima u obezbjeđenju kvalitetnih i sigurnih lijekova u BiH.
Podsjećamo, Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH počela je sa radom 1. maja 2009. godine, a osnovana je Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH kao ovlašćeno tijelo odgovorno za oblast lijekova i medicinskih sredstava koji se proizvode i upotrebljavaju u medicini.
(Vijesti.ba)