Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder učestvovala je na sastanku koji je organiziran povodom opasnosti od klizišta koje se nalazi na području općine Istočni Stari Grad u entitetu RS, a koje prijeti naseljima u općini Stari Grad, u Kantonu Sarajevo, te zbog kojeg je naređena i evakuacija stanovništva iz ugroženih područja.
Iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma je saopćeno da je domaćin sastanka bio načelnik općine Istočni Stari Grad Bojo Gašanović, a pored ministrice Pozder, prisustvovali su i kantonalni premijer Nihad Uk, načelnik općine Stari Grad Irfan Čengić, zamjenica predsjedavajućeg Skupštine KS Jelena Pekić, te direktorica Zavoda za izgradnju KS Belma Barlov i direktor Kantonalne uprave civilne zaštite KS Dženan Brkanić.
Ministrica Pozder je istakla da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma putem svojih predstavnika u Međuentitetskom tijelu za zaštitu životne sredine/okoliša, a koje funkcionira na razini dva entiteta, još u novembru 2023. godine iniciralo pitanje aktivnosti izvođenja radova u sklopu izgradnje kompleksa "Trebević Hills" na Trebeviću, na području Republike Srpske.
- Urgirali smo u tom tijelu, jer smo dobili informaciju da postoji problem i jedan od zaključaka Međuentitetskog tijela je da se napravi inspekcijski nadzor i da nam o njegovoj provedbi Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS dostavi zapisnik/informaciju. Od novembra 2023. pa do danas, ova tema je četiri puta bila na dnevnom redu Međuentitetskog tijela i mi smo o tome informisali vlasti u KS kada je problem dospio u fokus javnosti. Jasno da problem deponovanja otpadnog materijala u Bistrički potok sad eskalira i naše resorno ministarstvo, kao po potrebi i ostale institucije Vlade FBiH, su na raspolaganju da taj problem zajednički saniramo. Problem je zajednički, administrativne barijere moramo prevazići i zajednički moramo taj problem rješavati - istakla je ministrica Pozder.
Na sastanku je dogovoren hodogram radnji koje institucije iz oba entiteta, kantona i opština trebaju poduzeti kako bi se klizište počelo sanirati, od zabrane daljnjeg odlaganja materijala, uspostavljanja ograda, pa do osiguranja pristupnog puta, zatim potrebi drenaže, geodetskog i geološkog monitoringa i kartiranje klizišta, te radnji za rasterećenje padine, kako bi se otklonila opasnost i stekli uslovi za siguran boravak stanovništva na ovom području.
Svi prisutni su izrazili punu podršku zajedničkim aktivnostima, a potpuna sanacija klizišta bi trebala krenuti na proljeće.
- Važna je komunikacija, volja i odluka da svako iz svojih nadležnosti da doprinos rješavanju ovog problema. U kontaktu sam s premijerom Nikšićem, Federalnom upravom za geodetske poslove, Federalnom upravom za civilnu zaštitu, tako da svi stojimo na raspolaganju i dat ćemo svoj doprinos - zaključila je ministrica Pozder, saopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma, prenio je Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću.
(Vijesti.ba / FENA)