Ovaj novčanik, navodi Badnjevac, omogućit će građanima ne samo dokazivanje identiteta već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.
"EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, sa mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i 'kvalificirane elektroničke potpise' za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji se odluče ne koristiti ovim novčanikom."
Posmatrano s tehničkog aspekta, nastavlja, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta (eng. Self-sovereign identity – SSI), koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka). SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizovane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.
"Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou", dodaje Badnjevac.
Zvuči nevjerovatno, zaključuje, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BIH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom.
(Vijesti.ba)