18.04.2025 / 20:00 Ekonomija - Primjer iz Kurta Schorka

Zašto općinske i Federalna inspekcija žmure na prodaju na crno

Zašto općinske i Federalna inspekcija žmure na prodaju na crno
Foto: Vijesti.ba

Nelegalni štandovi sa cvijećem na ulicama gradova u BiH tokom 8. Marta nisu zasmetala inspekciji sa nivoa Federacije BiH.

I dok legalne cvjećare i cvjećari cijele godine plaćaju poreze državi, radnike, poslovne prostore, dozvole, te čekaju 8. mart kao najprometniji dan u godini, upravo tog dana ih uništava nelegalna i nelojalna konkurencija. Iako novi Zakon o unutrašnjoj trgovini FBIH u svom Članu 127. kaže da se onaj ko obavlja trgovinu bez odobrenja nadležnog organa može kazniti osim novčanom i kaznom oduzimanja robe koja se nalazi u prodaji, to federalnim inspektorima nije bilo dovoljno da krenu u akciju.

“Federalni tržišni inspektorat nije vršio kontrole uličnih prodavača cvijeća dana 8.3.2025. godine”, odgovorio je za Vijesti.ba Anto Džalto, glavni federalni tržišni inspektor.

Upravo ovakvo ponašanje pokazuje zašto crno tržište cvjeta godinama.

S druge strane tržišno-turistički inspektori Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo su u tim su danima vršili pojačane inspekcijske nadzore na okolnosti nelegalne prodaje.

Tada je, u nelegalnoj trgovini zatečeno pet osoba na adresi Kurta Schorka u Novom Gradu koje su posjedovale dokaz o vlasništvu robe, ali nisu imale odobrenje nadležnog organa, radi čega im je izdato pet prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 5.000 KM.

Inače, u prva dva mjeseca ove godine kantonalni tržišno-turistički inspektori su provodeći nadzore u ovoj oblasti protiv fizičkih lica zatečenih u prekršaju pokrenuli 10 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka pred nadležnim sudom, izdali 11 prekršajnih naloga u novčanom iznosu od 11.000, 00 KM, te oduzeli robu koja je bila predmet prekršaja u iznosu od 6.862, 50 KM. Oduzeta roba predata je Direkciji za robne rezerve Kantona Sarajevo do okončanja sudskih postupaka.

Po dolasku inspektora ilegalni prodavaci najčešće samovoljno napuštaju prostor i prije nego budu legitimisani, a nelegalna prodaja se po odlasku inspektora ponovo nastavlja, radi čega je evidentno da u ovoj oblasti izostaju sistemska rješenja, jer na suzbijanju bespravnog prometa i dalje radi isključivo kantonalna inspekcija.

Zato je važno istaći da tržišno-turistički inspektori provode nadzore u dijelu provjere validnosti rješenja za rad izdanog od strane nadležnog organa i posjedovanja pravno-relevantne prateće dokumentacije, dok je zauzimanje javne površine u isključivoj nadležnosti općinskih komunalnih inspektora, iako sam problem zahtjeva veći društveni angažman i ostalih nadležnih institucija.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo